понеделник, 29 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    4684 прочитания

    В момента, в който е ясен инвестиционният план, с HR директора започваме да планираме човешките ресурси

    Добромир Симидчиев, директор "Капиталови дейности", "Софийска вода"
    07 май 2009, 16:05 a+ a- a

    Колко често комуникирате с вашия HR мениджър?
    "За добро или лошо, комуникирам с HR директора много често по различни теми. Допреди година имаше драматични проблеми с намирането на качествен човешки ресурс. Този проблем все още не е отминал въпреки кризата. Това е една от темите, която често обсъждам с нашия HR мениджър.
    Последно с него работихме по разкриването на нова позиция за нашата компания и откриването на човек за нея. Това наложи интензивна комуникация, защото HR мениджърът трябваше да разбере, дори, бих казал, по-добре от мен, какво искам. Дефинирахме позиция, критерии за нея, което ни позволи да търсим човека на правилното място. Намирането му отне два - три месеца, като комуникацията с "Човешки ресурси" премина през няколко нива. С директор "Човешки ресурси" обсъдихме дали действително ни е необходим такъв човек, мога ли да се справя без него, това ли е най-правилният подход или може да назначим двама по-нискоквалифицирани служители. С HR директора дефинирахме позицията, уточнихме точните параметри, след което продължих да работя със специалистите по подбора. С HR директора споделих и моето усещане за възнагражданието за новата позиция и по този въпрос нямахме противоречие. Макар че се е случвало да имаме разгорещени спорове за това какво е справедливото възнаграждение, което трябва да получи един или друг служител. Отговорност на HR директора е възнагражденията да са справедливи. Да не се допуска новопостъпилите да имат по-високи възнаграждения от старите служители. Аз отговарям за 60 човека, които са едни от най-квалифицираните в компанията и нямам проблем с уточняването на нивата на заплащане с HR директора. Аз съм не по-малко предпазлив от него, защото не искам да създавам напрежение, а и като голяма компания имаме строго разделени нива на заплащане и съответното им нарушаване не е препоръчително."

    Получавате ли регулярни отчети и каква информация съдържат те?
    "Да. Получвам рипорти, имаме и вътрешен сайт, на който колегите от отдел "Човешки ресурси" публикуват всички доклади, които подготвят. Те са месечни, тримесечни и годишни. Съдържат ключови показатели, които измерват. Те са общи за цялата компания. На мен са ми полезни, понеже като член на висшия мениджмънт следя тенденциите в компанията.
    Препоръката, която бих отправил към тях, е докладите, които в момента получаваме и са на ниво компания, да са по-специализирани за отделите, които са под мое ръководство. Това според мен е лесно постижимо."

    Вижте видео с Добромир Симидчиев, директор "Капиталови дейности", "Софийска вода"
    Коя от информацията, която получавате от HR-а, Ви е най-полезна в работата Ви?
    "Ние сме задължени от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране да следим определени показатели, част от които са свързани с човешките ресурси. В моята работа аз използвам най-много докладите, които съдържат информация за отпуски и болнични. Това са данни, които, да не казвам ежедневно, но ежеседмично следя, тъй като имаме цел към края на съответната година да нямаме служител с повече от определен брой дни платен отпуск. Самият аз поставям вътрешни правила за максимален брой болнични дни, което като показател също присъства в тези доклади. Така че отпуските са нещото, което всъщност следя най-подробно."

    Случва ли се често да поискате от HR мениджъра допълнителна информация?
    "Много често, когато работя по анализи, имам нужда от различни справки. Колегите реагират бързо. Най-често се обръщам към тях за чувствителна информация, която не се публикува на сайта. При наемането на нов човек, например, винаги сравнявам възнагражденията за позицята. Или конкретни параметри - средна възраст, трудов стаж, пол, възнаграждение. Искам да отправя и една похвала към нашата HR дирекция за това, че отделя голямо внимание на обученията. Както и за комуникацията със служителите, защото информация за различни дейности в компанията минава през HR дирекцията. Имаме месечни сбирки, на които се разпространява информация за последните събития, тъй като не всички имат достъп до компютри."

    Доколко при вземането на стратегически решения се съветвате с директор "Човешки ресурси"?
    "Много сериозна подкрепа ми оказва HR директорът. През 2007 размерът на инвестиционната програма беше за 17 млн. лв., през 2008 – 25 млн. лв., а тази година е 50 млн. лв. Няма как с един и същи брой хора да се инвестират 17 и 50 млн. лв. Това на практика не е възможно, макар че се опитваме оптимално да използваме наличния персонал. Поради тази причина в момента, в който имам ясна картина за инвестиционния план за следващата година, се налага да се планират и човешките ресурси - кой, какво, колко, кога и т.н. И започват моментално дискусии с директор "Човешки ресурси". След като знам инвестиционната програма, първата ми мисъл е ще мога ли да я изпълня, а тя се изпълнява от хора."
    Свързани новини
    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    26 април 2024, 14:45
    ОИСР: 15-годишните у нас с по-ниски очаквания за завършване на висше от връстниците си по света
    Социално-емоционалните умения са решаващи за академичния успех, професионалната реализация и качеството на живот на младежите, сочи проучване на ОИСР
    26 април 2024, 14:34
    Метрото ще се разшири с 2 станции в "Люлин"
    Прогнозната цена е 147 млн. лева, ще се търси финансиране и от ЕС
    26 април 2024, 14:14
    За първи път: Пускат 7 двуетажни влака у нас
    Полска фирма ще достави на България влаковете за над 300 милиона лева
    26 април 2024, 13:50
    Българските иновативни училища влизат в мрежата на ОИСР
    Създателят на изследването PISA е у нас, за да представи резултатите от социално-емоционалните умения на учениците по света
    26 април 2024, 11:47
    Делойт Централна Европа откри нов хъб в София
    Екипът в София в момента се състои от 50 професионалисти, амбицията е да се увеличи до 500 през следващите няколко години