четвъртък, 16 май 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    7140 прочитания

    Повече от две трети от малкия и среден бизнес у нас ползва „облака”

    Около 40% от МСП в България са без ИТ мениджър, сочи проучване на Microsoft
    05 юни 2013, 16:24 a+ a- a

    Облачните технологии се оказват доста популярни сред малкия и среден бизнес у нас. 67% от малките и средни предприятия (МСП) в България използват някакъв вид облачна услуга. Други 41% споделят, че планират да преминат към „облака”. Това сочи проучване на Microsoft, проведено от Ipsos MORI. Изследването се основава на данни от над 6 800 анкетирани малки и средни фирми с до 25 служители в 22 страни в Европа и Турция, в т.ч. 9 страни от ЦИЕ: България, Чехия, Унгария, Гърция, Полша, Румъния, Словакия и Украйна.

    Каква част от бизнеса у нас ползва облачните технологии?

    Три четвърти от МСП с облачни решения (77%) у нас заявяват, че те са от решаващо значение за постигането на бизнес растеж. Около 60% от българските компании, които не ползват облак, споделят, че настоящите им ИТ допринасят за развитието им.

    88% от „облачните” малки и средни фирми у нас заявяват, че по-високата сигурност е основна причина за преминаването към този вид технологично решение. Интересното е, че това е в рязък контраст с 73% от фирмите, които не са преминали към „облака” и според които сигурността и загубата на данни са повод за загриженост при преминаването към облачни услуги.

    Като основен мотив за високия процент български малки и средни компании, преминали към „облака”, изпълнителният директор на Майкрософт България Георги Ранделов посочи оптимизацията на разходите.

    Колко от фирмите у нас имат ИТ мениджър?

    В България изследването показва, че 41% от МСП не разполагат със служители за ИТ управление. Ролята на ИТ мениджър често се изпълнява от висшето ръководство (в 35% от комапниите без ИТ мениджър). В допълнение 51% от малките и средни фирми в България споделят, че отделят повече от 3 часа седмично за решаването на ИТ въпроси, което е значително по-високо от средното за ЦИЕ ниво (31%). Това се равнява на 156 часа на година.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 15 часа
    НСИ отчита дефлация през април
    Годишната инфлация е 2.4%
    преди 16 часа
    "Най-лошото е зад гърба ни": ЕК очаква неголям темп на растеж, който ще се засили през 2025
    Геополитическо напрежение продължава да носи рискове за ЕС
    преди 17 часа
    преди 18 часа
    Questers става Pwrteams
    Управлението на компанията поема Карел Саурвалт, който и преди интеграцията е начело на Pwrteams
    преди 19 часа
    Wizz Air пуска полети от Варна до Лондон Гетуик
    Те стартират от 18 юни и ще бъдат изпълнявани 3 пъти седмично