петък, 26 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1098 прочитания

    Кофас: ЦИЕ отбелязва устойчиво възстановяване

    Въпреки положителните икономически тенденции, все още съществуват рискове
    11 юни 2021, 11:15 a+ a- a

    След рекордното свиване на световната икономика през 2020 Кофас прогнозира неравномерно възстановяване. Това стана ясно по време на уебинар на тема „Икономическите перспективи - към устойчив растеж“ с участието на Грегорж Шиелевич, регионален икономист на Кофас за ЦИЕ и Рубен Низард, главен икономист на Кофас за Северна Америка.

    Въпреки ситуацията на нарастващо облекчаване на мерките от правителствата, все още се усеща несигурност поради забавянето на разпределението на ваксините и заплахата от четвърта пандемична вълна.

    Експертите на Кофас повишиха прогнозата си за глобалния растеж до + 5,1% за 2021 (след спад от -3,6% през 2020) заради по-силния от очаквания икономически ръст в САЩ. Благодарение на по-малкото ограничения за мобилност в сравнение с еврозоната и по-бързата ваксинация, както и новия план за подкрепа на САЩ (в размер на 1,9 трилиона долара), е вероятно американската икономика да расте по-бързо от очакваното. През второто тримесечие на 2020 американската икономика отбеляза свиване на БВП от -31,4%, а възстановяването на САЩ през третото тримесечие на същата година е осезаемо и отбелязва +33,4% ръст на показателя.

    Положителна тенденция се наблюдава и в несъстоятелността на компаниите в САЩ – проучването на Кофас посочва, че американските предприятия в несъстоятелност са спаднали с -13,9% през март 2021 в сравнение със същия период през изминалата година.

    „Въпреки една от най-тежките рецесии за американската икономика, изненадващ е фактът, че отчитаме по-малък брой компании, обявили несъстоятелност през март 2021 за разлика от същия период през изминалата година. Това до голяма степен се дължи на мерките от правителството и на плана за възстановяване, приет в началото на тази година. От друга страна през 2020 много американски компании трябваше да понижат производствените си мощности, за да отговорят на новите изисквания на пазара и по-слабото търсене от страна на домакинствата. Но въпреки това САЩ поема по устойчив път на възстановяване“, сподели Рубен Низард.

    От друга страна регионът на ЦИЕ също отбелязва сравнително устойчиво възстановяване. Въпреки че продажбите на дребно в някои държави от региона (като Чехия, Полша и Словакия) отчитат отрицателни стойности в самото начало на 2021, през февруари и март същата година показателите разкриват предимно положителни стойности. В България продажбите на дребно през същия период остават положителни, достигащи до почти +5% през януари 2021.

    Производствените цени в региона на ЦИЕ отчитат спад през април 2020, като за България стойностите стигат до -6% през същия период. От януари 2021  обаче тенденцията се променя към положителни стойности – цените за производство се повишават до +10%, достигайки Унгария и Румъния.

    „Един от основните фактори за възстановяването през 2021 остава ваксинирането на населението. Данните ни показват повишаване на ваксинираните лица в страните от ЦИЕ, като водещи са Унгария, Литва и Полша, последвани от Румъния, Словакия и Чехия. България остава назад в тази класация с по-малко от 10% ваксинирано население. Няма как да отречем значението на този фактор в цялата икономическа картина – той определя до голяма степен развитието на показателите, наред с възможността за четвърта пандемична вълна. Предстои да разберем“, сподели Грегорж Шиелевич.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 20 минути
    45 преподаватели от България, Словения и Сърбия станаха част от първата международна мрежа от STEAM начални учители
    Издателство „Клет България“ е водещ координатор по проекта, чиято задача е въвеждането на STEM/STEAM обучението от 1. до 4. клас
    преди 1 час
    Проучване: 77% от компаниите у нас предлагат хибриден модел на работа
    С 10% са нараснали възнагражденията през 2023, за тази година ръстът е от 7%, сочи проучване на Mercer Marsh Benefits
    преди 40 минути
    След Биткойн Халвинга: За какво да внимаваме
    Информация за потенциалните възможности и рискове дават от Binance
    преди 2 часа
    Окончателно: Либерализацията на пазара на ток за бита беше отложена с 1 година
    НС прие на второ четене промени в Закона за енергетиката
    преди 3 часа
    Спад в броя на сделките с имоти у нас
    Средните цени на жилищата задържат нивата си през първото тримесечие на 2024, отчитат от Arco Real Estate