„Икигай“ не е типичната и нова концепция за позитивна психология, а един умерен и философски начин да погледнем на живота си отвътре навън, казва Цанислав
Цанислав Генчев – HR Manager на NOTO – 360 Fraud and Compliance. Снимка: Личен архив
Какво четат HR лидерите в България? Кои са книгите и авторите, от които черпят вдъхновение? Какви уроци и поуки си извличат от тях? Economy.bg попита HR професионалисти във водещи компании в България. Вижте какво отговори Цанислав Генчев – HR Manager на NOTO – 360 Fraud and Compliance.
Вижте какво отговори Цанислав Генчев – HR Manager на NOTO – 360 Fraud and Compliance. НОТО е българска продуктова финтех компания със софутер за мониторинг на финансови транзакции с цел превенция на измами и пране на пари. В България екипът е над 50 души и продължава да расте всяка година.
Моята любима и последна книга, която прочетох, се нарича „Икигай“ (книгата има издание и на български език, бел.р.). На японски думата „икигай“ може да се разглежда като „живот“ и „да си заслужава“.
Последните години бяха особено турбулентни за личния живот на всеки от нас. Политическите и икономическите кризи, пандемията и войната все повече ни провокираха да се обърнем към собственото си Аз, да се замислим за близките си и да осъзнаем, че нищо в живота ни не е даденост.
За мен във времената, в които живеем, е все по-трудно да запазим и дори открием автентичното си Аз, своя баланс и нещата, които ни правят истински удовлетворени и пълноценни.
Тази година открих една от многото рецепти на японците за дълъг и щастлив живот. Отдавна бях чувал за концепцията „Икигай“, но реших да започна годината с по-задълбочен поглед и да прочета една от книгите по темата.
Икигай е много интересна философска методология, която поставя в центъра смисъла на нашето съществуване – различен за всеки човек. Пресечната точка на икигай се намира между големи въпроси като какво обичам, в какво се чувствам много добър, за какво мога да бъда материално възнаграден, и не на последно място – от какво има нужда светът от мен?
Един своеобразен модел, с който можем да си дадем равносметка за подходящите професия, мисия, страст и призвание в нашия живот.
В книгата ще намерите съвети като как да трансформираме работата и свободното време в начини за растеж, с какво се хранят и как живеят дълголетниците по света, как да живеем по-добре като търсим своята същност.
Това не е типичната и нова концепция за позитивна психология, а един умерен и философски начин да погледнем на живота си отвътре навън. Бих я препоръчал на всеки независимо в какъв етап на живота е.
ВИЖТЕ ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА КАКВО ЧЕТАТ HR ЛИДЕРИТЕ В БЪЛГАРИЯ:
Албена Паралингова, А3-ВД
Илиян Бойчев, IBTrainings
Петър Джугански, OpenTag
Галина Георгиева, Дунапак Родина
Ваня Колева, WePrevent Велико Търново
Даниела Назим, Endava
Рада Йосифова, AG Capital
Радослава Кроснева, Банка ДСК
Никола Киров, Американски Университет в България
Борислава Георгиева, DHL Freight ESS