София е на 91 позиция в тазгодишното издание на GFCI
Снимка: ЕП
Ню Йорк запазва първото място в класацията на глобалните финансови центрове от Z/Yen Group. Лондон и Сингапур също запазват позициите си съответно на второ и трето място в 33-ото издание на The Global Financial Centres Index (GFCI).
Ню Йорк изпревари Лондон, за да оглави таблицата през септември 2018 г. - 2 години след като Великобритания гласува да напусне Европейския съюз, но Лондон запазва второто си място в класацията оттогава насам.
В най-новото издание на класацията София е на 91 позиция с рейтинг 600, като се изкачва с 11 позиции спрямо предходното издание на индекса.
Тридесет и третото издание на индекса на глобалните финансови центрове (GFCI 33) предоставя оценки на бъдещата конкурентоспособност и класации за 120 финансови центъра по света. GFCI служи за справка за лицата, вземащи политически и инвестиционни решения.
Китайският институт за развитие (CDI) в Шенжен и Z/Yen Partners в Лондон си сътрудничат при изготвянето на GFCI. GFCI се актуализира и публикува всеки март и септември и получава значително внимание от световната финансова общност.
130 финансови центъра са изследвани за GFCI 33, от които 120 са в основния индекс. GFCI е съставен с помощта на 153 инструментални фактора. Тези количествени мерки се предоставят от трети страни, включително Световната банка, Economist Intelligence Unit (EIU), Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) и ООН.
Инструменталните фактори се комбинират с оценките на финансовия център, предоставени от респондентите на онлайн въпросника на GFCI. GFCI 33 използва 61 449 оценки от 10 252 респонденти.
Ето как изглежда Топ 20 на глобалните финансови центрове:
Източник: GFCI 33