сряда, 22 май 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    6671 прочитания

    АНКЕТА: Трябва ли България да отвори трудовия си пазар за специалисти извън ЕС?

    Вижте коментара на Петър Василев – председател на Българска асоциация за управление на хора (БАУХ) и мненията на HR специалисти от различни компании
    04 декември 2014, 17:39 a+ a- a

    Все повече компании изпитват трудности с намирането на хора за квалифицирани позиции и една от възможностите, които обмислят, е наемането на специалисти от страни извън ЕС. Сред държавите, от които бихме могли да привличаме хора с умения и квалификация, са Македония, Сърбия, Босна и Херцеговина, Украйна, Русия, Турция.

    Според специалисти от областта на човешките ресурси, в тези страни има подготвени кадри, близки са до нас като култура, а Украйна, Русия и Турция имат в пъти по-голям пазар на труда. България би била атрактивно място за работа за тях заради сравнително добрия стандарт, който биха имали тук, възможността да живеят в държава част от ЕС и да работят и развиват кариера в международна компания.

    Към пазара на труда навън - към близките до нас държави на Балканския полуостров, гледат освен ИТ компаниите, където според данни на БАСКОМ има недостиг на около 20 000 души, но и аутсорсинг индустрията, която продължава да се разраства и непрекъснато търси хора, владеещи различни езици, автомобилната индустрия, която става все по-ключов отрасъл за икономиката ни, но изисква специфични умения и познания. Навън, но пό на изток, към Азия, гледат и работодатели, които търсят  по-нискоквалифицирани позиции, такива, за които тук липсват желаещи.

    В момента процедурата за наемане на работа в България на гражданин от страна извън ЕС е сложен и дълъг процес  (какви документи са необходими и каква е процедурата, вижте тук). 

    Трябва ли България да облекчи процедурата по наемането на специалист от страна извън ЕС или подобно действие би имало негативен ефект и би застрашило работните места на българи?

    Решихме да попитаме HR специалисти от различни компании какво е тяхното мнение по време на Първата конференция за управление на хора, която се проведе в София.

    Вижте коментара на Петър Василев – председател на Българска асоциация за управление на хора (БАУХ)

    Според Петър Василев – председател на Българска асоциация за управление на хора (БАУХ), България трябва да е много по-отворена за капацитета, който нямаме. По думите му има съществен интерес към страната ни от хора, които биха работили тук, и трябва да се опитаме да привлечем повече професионалисти от други региони в нашата икономика.
    Той е категоричен, че страхът това да доведе до загуба на работни места за българи, е неоснователен. „Всъщност работи точно обратното. Колкото повече качествени хора успеем да привлечем, толкова повече работни места с добри възнаграждения и възможности ще има тук”, коментира Василев.

    В момента практиката показва, че между 3 и 6 месеца отнема процедурата, за да може американец да работи 4 месеца в България например. „Бизнесът отчита това като сериозна пречка и се надяваме по тази тема да се говори все повече“, казва още Петър Василев.

    Вижте мнения на HR специалисти от различни компании, трябва ли България да облекчи процедурата за наемане на специалисти от страни извън ЕС?

    Вижте анкета с мненията на HR специалисти от различни компании          
    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 15 часа
    Граничните проверки след Брекзит ще струват на Великобритания 4,7 млрд. паунда
    Правителственият план за внедряването им все още не е изпълнен
    преди 17 часа
    Телерик Академия с нова трейнинг програма за мениджъри в технологичния сектор
    Upskill Team Leadership e първата публична програма, създадена и валидирана от ИТ лидери за тийм лидери в ИТ
    преди 20 часа
    Microsoft обяви Copilot+PC
    От компанията съобщиха, че 2024 ще бъде „годината на компютъра с изкуствен интелект“
    преди 20 часа
    Google инвестира още €1 млрд. в центъра си за данни във Финландия
    Скандинавските страни предлагат по-хладен климат, данъчни облекчения и изобилие от ВЕИ