неделя, 05 май 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1197 прочитания

    ЕК отваря достъпа до суперкомпютри на ЕС за стартъпи

    Целта е да се ускорят разработките в областта на изкуствения интелект
    17 ноември 2023, 13:47 a+ a- a

    Европейската комисия и Съвместното предприятие за европейски високопроизводителни изчислителни технологии (СП EuroHPC) поеха ангажимент да отворят и разширят достъпа до суперкомпютрите на световно равнище, с които разполага ЕС, за стартиращи европейски предприятия с проекти в областта на изкуствения интелект (ИИ), МСП и по-широката общност с интерес в областта на ИИ.

    Разширяването на достъпа до суперкомпютри от световна класа ще повлияе положително на по-нататъшното разработване и по-мащабно прилагане на модели на ИИ. Така ще се скъси времето за обучение от месеци или години на седмици.

    Различни субекти от ЕС с дейност и интереси в областта на ИИ и високопроизводителните изчислителни технологии (ВИТ) ще си сътрудничат тясно, за да стимулират революционните иновации и да повишат конкурентоспособността на европейската промишлена екосистема в областта на ИИ. Това ще ускори развитието на ИИ и ще позиционира Европейския съюз като световен конкурентоспособен лидер.

    Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен заяви: „Европа е лидер в областта на суперкомпютрите благодарение на инвестициите, които направихме през последните години. Разполагаме с три най-съвременни суперкомпютъра в ЕС. Трябва да използваме тази мощ. Днес обявяваме, че ще разширим достъпа до европейската инфраструктура за суперкомпютри. Това ще помогне на новите предприятия да водят разработването и по-мащабното прилагане на изкуствения интелект по отговорен начин и в съответствие с европейските ценности.“

    Понастоящем Европейският съюз е един от лидерите в областта на суперкомпютрите в световен мащаб. Благодарение на усилията на СП EuroHPC 3 от суперкомпютрите на ЕС са на световно равнище — LEONARDO, LUMI и MareNostrum5. С предстоящото нарастване на капацитета на СП EuroHPC за постигане на производителност от порядъка на екзафлопс и повече със суперкомпютрите на консорциума JUPITER и JULES VERNE, които имат тази производителност и чиято мощ ще нарасне още повече при работа с модели на ИИ, европейският ресурс в областта на суперкомпютрите ще играе ключова роля в създаването и обучението на всеобхватни основни модели на ИИ. 

    С подкрепата на Европейската комисия, държавите, които участват в съвместното предприятие EuroHPC, ще ускорят научните изследвания, развойната дейност, демонстрационните дейности и усилията за внедряване, свързани с европейската инфраструктура за суперкомпютри. Този ангажимент има за цел да допринесе за постигането на общата цел на Съюза — създаване на надеждна и отговорна глобална екосистема на ИИ.

    Ето някои конкретни стъпки в тази посока:

    лансиране на съревнованието Мащабен ИИ — голямото предизвикателство, което стартира днес и представлява сътрудничество, в което водеща роля им финансираният от ЕС проект AI-BOOST, а СП EuroHPC осигурява достъп до европейските суперкомпютри. Идеята е да се насърчи широкото участие на европейски стартиращи предприятия с опит в широкомащабни модели на ИИ. От победителите се очаква да предоставят разработените модели с лиценз с отворен код за нетърговска употреба или като публикуват резултатите от своите научни изследвания. В края на съревнованието ще бъдат избрани максимум 4 обещаващи европейски стартиращи предприятия в областта на ИИ, които ще получат достъп до съоръженията със суперкомпютри на EuroHPC с цел насърчаване на разработването на широкомащабни модели на ИИ в Европа, като победителите ще си поделят наградата от 1 млн. евро;

    отваряне на достъпа до капацитета на европейските суперкомпютри: Стартиращите предприятия с проекти в областта на етичния и отговорен ИИ ще получат достъп до съоръженията, което ще им позволи да обучават ефективно своите модели с помощта на европейските суперкомпютри;

    подобрени дейности и услуги: СП EuroHPC ще спомогне за подобряването на дейностите и услугите, които използват ВИТ, за да създаде условия за разработване на надежден ИИ в Европа. Целта е всички ангажирани с тематиката на ИИ да получат по-широк достъп до тези технологии и да се насърчи оптималното им използване за научни и промишлени иновации. Освен това, като част от работната програма на Комисията за 2024 г., ще предложим промени в Регламента относно съвместното предприятие EuroHPC, за да гарантираме устойчив и траен достъп до капацитета на европейските суперкомпютри за европейските стартиращи предприятия в областта на ИИ. 

     

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    02 май 2024, 16:21
    Pfizer увеличи прогнозата за печалба
    Причината – съкращения в разходите и по-добро от очакваното търсене на продукти за Covid
    02 май 2024, 13:44
    ОИСР очаква стабилен икономически ръст през 2024 и 2025 г.
    Очаква се обаче растежът да остане под дългосрочната средна стойност
    02 май 2024, 11:25
    OpenAI се споразумя с Financial Times
    Компанията за изкуствен интелект ще може да използва данни на изданието, за да обучава езиковите си модели
    02 май 2024, 09:49
    Федералният резерв остави лихвите непроменени
    Не е ясно дали американската централна банка ще успее да направи 3 намаления на лихвените проценти тази година
    02 май 2024, 08:03
    Coca-Cola ще използва облачните AI услуги на Google
    Сделката е на стойност $1,1 милиарда
    30 април 2024, 16:30
    Изследователски институт по иновативна медицина ще бъде открит в МУ-София
    Ще се провеждат проучвания на злокачествени тумори и изследвания, свързани с усложненията от Ковид-19