Китайската социална мрежа има над 1 млрд. потребители
Европейската комисия започна официално разследване срещу ТикТок за нарушения на Законодателния акт за цифрови услуги (ЗАЦУ) само два дни след влизането му в сила. Социалната мрежа до този момент не е успяла да докаже, че е въвела достатъчно мерки за сигурност при използваните от нея алгоритми, които потенциално водят до пристрастяване.
Китайската платформа отбеляза бърз възход от стартирането си през 2016, като към днешна дата има над 1 млрд. активни потребители месечно. Близо половината от тях са на възраст под 30 години, а по данни на eMarketer в САЩ 25% от потребителите на мрежата са на възраст между 10 и 19 години.
Потребителите на мрежата и особено подрастващите показват признаци на пристрастяване като липса на контрол върху прекараното в мрежата време и постоянно търсене на ново съдържание. За този ефект допринасят различни фактори като формата на съдържанието - къси видеоклипове, обикновено забавни или скандални; опцията за безкрайно скролване и не на последно място алгоритмите с изкуствен интелект. Те бързо и безпогрешно показват именно онова съдържание, което приковава вниманието на даден потребител. Но съгласно ЗАЦУ, когато платформите с много потребители се възползват от новите технологии, това трябва да се случва без риск за физическото и психическото здраве на потребителите.
Европейската комисия също ще проверява дали ТикТок има надежден механизъм за проверка на възрастта на потребителите си, както и доколко гарантира защитата на техните лични данни.