Ние сме научени да мислим логично (линеарно) от една точка до друга точка и така докато стигнем до надеждно решение. Това мислене е аналитично, последователно и целеустремено. И ако нещо не ни се струва смислено, ние спираме и започваме да търсим варианти на решение в друга посока, но действаме последователно, стъпка по стъпка. Върши ли ни обаче работа този начин на мислене в съвременния динамичен свят? И нужно ли е винаги да следваме пътя на логиката, за да достигнем до някакво решение?
Според Румен Банов, Ръководител на проекти в „Хемимонд“, в днешния свят по-добрият начин за мислене е т.нар. латерално мислене. При него не е нужно да следваме пътя на логиката, можем да прескачаме и да поемаме по различни пътеки. По време на ASE SoftCon 2015, чийто фокус бяха социално-емоционални умения на софтуерните инженери, Румен Банов даде примери за това, как креативността може да помогне за успеха на проекта.
Вижте пример как нестандартното мислене решава проблема със закъсненията в малка компания (след 2.00 минута на видеото):
Вижте разликите между линеарно (логично) и латерално (нестандартно) мислене и пример за креативен подход в практиката
Вижте интересни примери за креативно и нестандартно мислене при решаване на математически задачи
Готови ли са работодателите за поколението Z и с какво се отличава, дискутират Виолета Караначева-Цветанова от IBM България, Екатерина Тонова от Manpower Bulgaria, Надя Младенова - студент, и Виктор Арнаудов - ученик
Какви са промените в гимназията на СофтУни и как екипът се подготвя за бъдещето, разказват Евгения Пеева, Изпълнителен директор на СофтУни Будител, и Светлин Наков, съосновател на СофтУни и СофтУни Будител