снимка: Istock
България отново е предпоследна в областта на иновациите в ЕС. Това показва доклад на Европейската комисия. Заедно с Румъния страната ни е на дъното в Евросъюза.
Въз основа на своите резултати държавите членки се категоризират в 4 групи: Лидери в областта на иновациите (резултатите са над 125 % от средната стойност за ЕС), Силни новатори (между 100 % и 125 % от средната стойност за ЕС), Умерени новатори (между 70 % и 100 % от средната стойност за ЕС) и Нововъзникващи новатори (под 70 % от средната стойност за ЕС).
България е в последната група на Нововъзникващите новатори.
Дания продължава да бъде най-иновативната държава от ЕС, следвана от Швеция, която оглавява класациите между 2017 и 2022.
Понастоящем две държави принадлежат към различна група на резултатите. Естония става силен новатор, следвайки стабилен модел на растеж от 2017 насам. Белгия, която беше лидер в областта на иновациите през 2023, се премести в категорията „Силни новатори“, въпреки че запази петата си позиция в класациите като цяло.
Един по-широк анализ, включващ други европейски държави и избрани световни конкуренти, показва променяща се международна обстановка. Швейцария е най-иновативната европейска държава, а Южна Корея продължава да бъде най-иновативният световен конкурент през 2024 г., докато Китай изпревари Япония и постепенно намалява пропастта си с ЕС.
Докладът се основава на 32 показателя, обхващащи икономиката, бизнеса и предприемачеството, иновационните профили, рамката за управление и политика, изменението на климата и демографията.
В глобален контекст ЕС поддържа стабилна позиция, като демонстрира добри резултати по повечето показатели, включително в МСП, въвеждащи иновации в областта на продуктите и процесите и технологии, свързани с околната среда. ЕС все още е изправен пред предизвикателства в сравнение с основните си конкуренти в световен мащаб в области като интелектуалните активи, сътрудничеството между иновативните МСП и разходите за научноизследователска и развойна дейност в стопанския сектор.