събота, 04 май 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    704 прочитания

    Neuralink постави първия си имплант в човешки мозък

    Той вече подава информация, а пациентът се възстановява добре
    30 януари 2024, 10:14 a+ a- a

    Снимка: Neuralink

    Технологичният милиардер Илон Мъск съобщи, че неговата компания Neuralink успешно е имплантирала един от своите безжични мозъчни чипове в човек за първи път. Първоначалните резултати откриват обещаващи невронни пикове или нервни импулси, а пациентът се възстановява добре, каза той в свой пост в X/Twitter.

    Целта на компанията е да свърже човешкия мозък с компютрите с цел да помогне за справяне със сложни неврологични състояния. Редица конкурентни компании вече са имплантирали подобни устройства припомня BBC.

    Компанията на Мъск получи разрешение да тества чипа върху хора от американската Агенция по храните и лекарствата (FDA) през май миналата година. Това даде зелена светлина за началото на 6-годишно проучване, по време на което робот се използва за хирургично поставяне на 64 гъвкави нишки, по-тънки от човешки косъм, върху част от мозъка, която, според Neuralink, контролира „намерението за движение“.

    Компанията казва, че тези нишки позволяват на нейния експериментален имплант, захранван от батерия, която може да се зарежда безжично, да записва и предава безжично мозъчни сигнали към приложение, което декодира как човекът възнамерява да се движи.

    Първият продукт на Neuralink се нарича Telepathy и ще позволява „да контролирате телефона си или компютъра и чрез тях почти всяко устройство, само с мисъл“, пише Мъск. Първите потребители ще са хора изгубили възможността да използват крайниците си.

    Въпреки че участието на Мъск повишава репутацията на Neuralink, той се изправя срещу сериозни конкуренти, някои от които имат опит отпреди две десетилетия. Базираната в Юта Blackrock Neurotech имплантира първия от многото си интерфейси мозък-компютър през 2004 г., отбелязва още BBC.

    Precision Neuroscience, създадена от съосновател на Neuralink, също има за цел да помогне на хора с парализа. И неговият имплант прилича на много тънко парче лента, което се намира на повърхността на мозъка и може да бъде имплантирано чрез „черепен микропрорез“, което според компанията е много по-проста процедура.

    Съществуващите устройства също са генерирали резултати. В две отделни скорошни научни изследвания в САЩ имплантите са използвани за наблюдение на мозъчната активност, когато човек се опитва да говори, което след това може да бъде декодирано, за да му помогне да общува.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 1 ден
    Pfizer увеличи прогнозата за печалба
    Причината – съкращения в разходите и по-добро от очакваното търсене на продукти за Covid
    преди 2 дни
    ОИСР очаква стабилен икономически ръст през 2024 и 2025 г.
    Очаква се обаче растежът да остане под дългосрочната средна стойност
    преди 2 дни
    OpenAI се споразумя с Financial Times
    Компанията за изкуствен интелект ще може да използва данни на изданието, за да обучава езиковите си модели
    преди 2 дни
    Федералният резерв остави лихвите непроменени
    Не е ясно дали американската централна банка ще успее да направи 3 намаления на лихвените проценти тази година
    преди 2 дни
    Coca-Cola ще използва облачните AI услуги на Google
    Сделката е на стойност $1,1 милиарда
    30 април 2024, 16:30
    Изследователски институт по иновативна медицина ще бъде открит в МУ-София
    Ще се провеждат проучвания на злокачествени тумори и изследвания, свързани с усложненията от Ковид-19