„Не всичко започва от теб“ изследва механизмите и факторите, които ни влияят и имат своя генезис далеч преди да се родим, казва Елена
Д-р Елена Алтимирска - Основател и Мениджър в „Бизнес Ефект“ и „Имерсика“, чете „Не всичко започва от теб“ на Марк Уолин. Снимка: Личен архив
Какво четат HR лидерите в България? Кои са книгите и авторите, от които черпят вдъхновение? Какви уроци и поуки си извличат от тях? Economy.bg попита HR професионалисти във водещи компании в България. Вижте какво отговори Д-р Елена Алтимирска - Основател и Мениджър в „Бизнес Ефект“ и „Имерсика“. Елена е и преподавател по организационна и бизнес психология в СУ, НБУ и УНСС. Повече от 30 години се занимава с консултиране, обучения, коучинг в областта на управлението на хора и екипи и организационно развитие.
Книгата на нощното ми шкафче в момента е „Не всичко започва от теб“ на Марк Уолин, с подзаглавие „Как наследената семейна травма определя кои сме и как да променим това“.
В книгата се изследват механизмите и факторите, които ни влияят и имат своя генезис далеч преди да се родим – а именно в семейна динамика на нашия род. Това, което се е случило на нашите родители и предци от няколко поколения назад, има пряко отражение върху нашето настоящо поведение, нагласи, здравословно състояние, емоции и мн. други.
Дори когато не познаваме тези далечни наши роднини, ние подсъзнателно носим техните болки, травми, чувства и от лоялност към тях ги проявяваме в нашия живот. Въпреки че това често е контрапродуктивно за нас самите.
Като психолог със сериозна академична подготовка аз трудно се доверявам на неща, които не са научно доказани. Затова първо поглеждам списъка с референции от научни изследвания в края на всяка книга (с изключение на художествените, разбира се). А тук те са доста – за илюстрация и обяснение на описваните явления са цитирани научни изследвания от различни области (клинична биология, генетика, епигенетика и др.).
Съчетанието на такива резултати с много примери от практиката на самия автор като терапевт особено ме впечатли. Приложените упражнения пък ми дадоха поглед към моите лични семейни динамики, които са ми влияли в различни посоки.
Рецептата на автора е простичка: ако открием и осветлим това, което ни въздейства от т.нар. трансгенерационни травми, ще може да видим проявленията им в живота си и съответно да вземем друго, по-конструктивно за нас решение.
В обобщение ще цитирам Айнщайн (цитиран от книгата на Марк Уолин): „Човекът е част от цялото … въпреки че изживява себе си, мислите и чувствата си като нещо отделно, което е вид оптическа заблуда на неговото съзнание.“
ВИЖТЕ ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА КАКВО ЧЕТАТ HR ЛИДЕРИТЕ В БЪЛГАРИЯ:
Николинка Йорданова, Stanga1
Глория Станчева, Brain Stars Technology
Радослава Димитрова, HRLabs
Мартина Георгиева, Булмаркет Груп
Благовеста Нешева, Devision
Боряна Нейчева
Десислава Димитрова, Milestone Systems
Сашка Владимирова, Express Logistics and Distribution Ltd.
Ирина Лилова, Телерик Академия
Ралица Рускова, Siemens Bulgaria
Даяна Гочева, Appolica
Васил Николов, Дев-Харбор
Михаела Георгиева, Progress
Йорданка Манчева, Агенция за събиране на вземания
Милена Хаджииванова, Булсатком
Катерина Кабакова, Senior HR Consultant
Цанислав Генчев, NOTO – 360 Fraud and Compliance
Албена Паралингова, А3-ВД
Илиян Бойчев, IBTrainings
Петър Джугански, OpenTag
Галина Георгиева, Дунапак Родина
Ваня Колева, WePrevent Велико Търново
Даниела Назим, Endava
Рада Йосифова, AG Capital
Радослава Кроснева, Банка ДСК
Никола Киров, Американски Университет в България
Борислава Георгиева, DHL Freight ESS