петък, 26 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1380 прочитания

    Проучване: Според повечето бизнес лидери връщането на служителите в офиса може да бъде проблем

    Хибридният модел на работа е довел до по-голямо разминаване между служителите и ръководителите, сочи доклад на Microsoft за тенденциите в работата
    30 септември 2022, 11:40 a+ a- a

    73% от служителите споделят, че се нуждаят от по-добра причина да се върнат в офиса, освен, че компанията го очаква, както и от уменията, нужни за крайния резултат, тъй като 55% от служителите твърдят, че най-добрия начин да развият своите умения, е като сменят работното място. Това сочи доклад на Microsoft за тенденциите в работата. Проучването е направено сред 20 000 души в 11 държави.

    Данните ясно показват, че хибридният модел на работа е довел до по-голямо разминаване между служителите и ръководителите. Те са в противоречие по отношение на това, какво представлява производителността и как да се запази автономността, като същевременно се гарантират отговорност, ползите от гъвкавостта и ролята на офиса.

    Необходим е нов подход, за да се преодолее този проблем, който затвърждава, че работата вече е не просто място, а преживяване, което трябва да превъзхожда времето и пространството, така че служителите да могат да останат ангажирани и свързани, независимо от мястото, от което работят.

    „Именно преуспяващите служителите са това, което ще даде на организациите конкурентно предимство в динамичната икономическа среда, в която се намираме днес“, сподели Калин Димчев, изпълнителен директор на Microsoft България, и добави: „Обявяваме нови иновации в платформата ни за подобряване на преживяването на потребителите – Microsoft Viva, за да помогнем на лидерите да сложат край на „параноята на продуктивността“, да възстановят социалния капитал, да наемат нови кадри и да стимулират своите служители.“

    Данните от доклада налагат три важни точки, които лидерите трябва да предприемат:

    (1) да прекратят „параноята относно производителността“;

    (2) да приемат, че хората трябва да се подкрепят един-друг;

    (3) да предоставят на своите служители възможности за обучения и развитие.

    Да прекратят „параноята относно производителността“
    - Сега, хората работят повече от всякога – тази пролет Microsoft установи, че броят на срещите в рамките на една седмица се е увеличил със 153% за средния потребител на Microsoft Teams в световен мащаб от началото на пандемията. Нещо повече, хората са затрупани с покани за срещи – отказите и предварителните RSVP са се увеличили драстично през последните две години (съответно 84% и 216% ръст).

    -  87% от служителите споделят, че са продуктивни на работното място, докато 85% от лидерите твърдят, че преминаването към хибридния модел на работа е истинско предизвикателство и не могат да бъдат сигурни, че хората им са наистина продуктивни. Именно това е довело до „параноя на производителността“, при която лидерите са неспокойни за това дали хората им в действителност са продуктивни и дали работят върху конкретната задача.

    Да приемат, че хората трябва да се подкрепят един-друг
    - 82% от лицата, взимащи решения в бизнеса, твърдят, че връщането на служителите в офиса може да бъде проблем, докато 73% от служителите казват, че се нуждаят от по-добре причина да се върнат в офиса, освен че компанията го очаква.

    - Защо хората биха се върнали в офиса по свое желание? За да се видят с колегите си. 84% от служителите биха били мотивирани от възможността да общуват със своите колеги, а 85% са мотивирани от възобновяването на връзките в екипа.

    Да предоставят на своите служители възможности за обучения и развитие
    - Данните показват, че ако служителите нямат възможност за обучения, те напускат. 55% от служителите споделят, че най-добрият начин да развият своите умения, е като сменят работното място. 76% от служителите твърдят, че биха останали в компанията, в която за по-дълго, ако получават повече подкрепа спрямо различни обучения и развитие.

    Освен всичко това компанията обявява и нови възможности за своята платформа за подобряване на преживяването на служителите – Microsoft Viva, за да подпомогне за справянето с някои от най-честите проблемни точки. Ключовите актуализации включват приложението Viva Pulse, което измерва обратната връзка на служителите, Viva Amplify, Answers in Viva и People in Viva, които създават усещането за връзка и принадлежност в дигиталната среда. Новите възможности на Viva ще бъдат налични за разпространение в началото на 2023 година.

    Промените, които настъпиха в света на работата през последните няколко години със сигурност не са временни. Гъвкавостта е тук, за да остане и не е просто мода. Управленските практики от 2019 година вече не са подходящи за дигитално-свързаната, разпределена работна сила. Лидерите, които се водят по данни, а не по инстинкти и се фокусират върху яснотата, социалния капитал и кариерното израстване на служителите, могат да реализират както обещанието на хибридния модел на работа, така и пълния потенциал на най-големия си актив – своите хора. Сега повече от всякога положителните бизнес резултати зависят от положителните човешки резултати.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 4 минути
    Делойт Централна Европа откри нов хъб в София
    Екипът в София в момента се състои от 50 професионалисти, амбицията е да се увеличи до 500 през следващите няколко години
    преди 33 минути
    45 преподаватели от България, Словения и Сърбия станаха част от първата международна мрежа от STEAM начални учители
    Издателство „Клет България“ е водещ координатор по проекта, чиято задача е въвеждането на STEM/STEAM обучението от 1. до 4. клас
    преди 1 час
    Проучване: 77% от компаниите у нас предлагат хибриден модел на работа
    С 10% са нараснали възнагражденията през 2023, за тази година ръстът е от 7%, сочи проучване на Mercer Marsh Benefits
    преди 2 часа
    Окончателно: Либерализацията на пазара на ток за бита беше отложена с 1 година
    НС прие на второ четене промени в Закона за енергетиката
    преди 3 часа
    Спад в броя на сделките с имоти у нас
    Средните цени на жилищата задържат нивата си през първото тримесечие на 2024, отчитат от Arco Real Estate