петък, 26 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    2810 прочитания

    Нобеловата награда за химия 2020 г. бе връчена на две дами

    Еманюел Шарпентие и Дженифър А. Дудна получиха признанието „за разработването на метод за редактиране на генома“
    07 октомври 2020, 13:19 a+ a- a

    Кралската шведска академия на науките присъди Нобеловата награда за химия за 2020 г. на Еманюел Шарпентие и Дженифър А. Дудна „за разработването на метод за редактиране на генома“.

    Еманюел Шарпентие и Дженифър А. Дудна откриха един от най-точните инструменти на генната технология: генетичните ножици CRISPR/Cas9. С помощта на този метод изследователите могат да променят ДНК на животни, растения и микроорганизми с изключително висока точност. Тази технология оказа революционно въздействие върху науките за живота, допринася за нови терапии за рак и може да сбъдне мечтата за излекуване на наследствени заболявания, се казва в съобщението на Нобеловия комитет.

    Изследователите трябва да модифицират гените в клетките, за да разберат „вътрешната работа на живота“. Старите методи за генна промяна отнемаха много време, бяха много трудни, а понякога и невъзможни. Използвайки генетичните ножици CRISPR/Cas9, вече е възможно да промените кода на живота в рамките на няколко седмици, уточняват още учените.

    Откакто Шарпентие и Дудна откриха генетичните ножици CRISPR/Cas9 през 2012 г., тяхната употреба се „избухна“. Този инструмент е допринесъл за много важни открития в основните изследвания, а изследователите на растения успяха да развият култури, които да издържат на плесени, вредители и суша. 

    В медицината текат клинични изпитания на нови терапии срещу рак и мечтата да успеем да излекуваме наследствени заболявания е на път да се сбъдне. Тези генетични ножици отнесоха науките за живота в нова епоха и в много отношения носят най-голяма полза за човечеството.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 5 часа
    ОИСР: 15-годишните у нас с по-ниски очаквания за завършване на висше от връстниците си по света
    Социално-емоционалните умения са решаващи за академичния успех, професионалната реализация и качеството на живот на младежите, сочи проучване на ОИСР
    преди 5 часа
    Метрото ще се разшири с 2 станции в "Люлин"
    Прогнозната цена е 147 млн. лева, ще се търси финансиране и от ЕС
    преди 5 часа
    За първи път: Пускат 7 двуетажни влака у нас
    Полска фирма ще достави на България влаковете за над 300 милиона лева
    преди 5 часа
    Българските иновативни училища влизат в мрежата на ОИСР
    Създателят на изследването PISA е у нас, за да представи резултатите от социално-емоционалните умения на учениците по света
    преди 8 часа
    Делойт Централна Европа откри нов хъб в София
    Екипът в София в момента се състои от 50 професионалисти, амбицията е да се увеличи до 500 през следващите няколко години