вторник, 18 февруари 2025   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1371 прочитания

    САЩ станаха най-големият доставчик на суров петрол в света

    Според оценки на МАЕ е много вероятно петролът да поевтинее допълнително през 2024 г.
    23 януари 2024, 08:15 a+ a- a

    Снимка: iStock

    Американските производители на петрол произвеждат усилено 5 поредни години. Огромното увеличение на производството на суров петрол (шистов) помогна САЩ да се превърнат в най-големия доставчик на суров петрол в света, пише Quartz.

    Традиционната петролна сила ОПЕК, картел, ръководен от Саудитска Арабия, намалява доставките, за да подкрепи цените, които започнаха да падат в средата на 2022 г., като само Саудитска Арабия добива близо милион барела по-малко на ден до края на 2023 г.

    „Ръстът на доставките на петрол в САЩ продължава да се противопоставя на очакванията“, заяви Международната агенция по енергетика (MAE) в последния си доклад за пазара на петрол. САЩ произвеждат повече петрол от всяка страна в историята, около 13 милиона барела на ден, и всички тези барели идват за сметка на ОПЕК. В комбинация с рекордно производство в Бразилия и Гвиана (чиито петролни ресурси са ключът към ескалиращия дипломатически спор с Венецуела), както и дезертирането на члена на ОПЕК Алжир, глобалният пазарен дял на доставките на петрол на ОПЕК+ (ОПЕК и избрана група от съюзници) се намира на около 48%, най-ниското от добавянето на „плюс“ през 2016 г.

    Държавите извън ОПЕК не изглеждат склонни да забавят темповете си през 2024 г., но ако ОПЕК иска да се бори за възстановяване на този пазарен дял, това може само да накара цените да паднат още повече.

    „Въпреки че политиките на ОПЕК+ за управление на доставките може да насочат петролния пазар към малък дефицит в началото на годината, силният растеж от производители извън ОПЕК+ може да доведе до значителен излишък, ако допълнителните доброволни съкращения на групата ОПЕК+ бъдат отменени“, се казва в доклада на МАЕ.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 30 минути
    До края на месеца България поиска извънредни конвергентни доклади от ЕК и ЕЦБ
    Това заяви министър Петкова пред членове на Еврогрупата
    преди 16 часа
    Близо 1500 германски компании оперират у нас
    Те създават над 50 000 работни места в България
    преди 17 часа
    Meta иска да създаде AI роботи, които да се занимават с домашните ни задължения
    Компанията планира разработка на софтуер и сензори
    преди 17 часа
    Преименуваха летище София
    Вижте как ще се казва вече столичният аеропорт
    преди 18 часа
    Караджов: Подготвяме концесионирането на летище Пловдив
    Трябва да се инвестира в развитието му не само като гражданско, но и като карго летище
    преди 18 часа
    Проучване: Социалните мрежи изпреварват телевизията като източник на информация за младите хора у нас
    Достъпът до здравеопазване и справянето с нарастващите цени трябва да бъдат основен приоритет в Европа, смятат хората на възраст 16-30 години в България