петък, 26 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    988 прочитания

    Мария Габриел: Работи се по създаване на европейска диплома за висше образование

    Тя ще отразява резултатите от обучението на студентите, следвали по съвместна програма в различни европейски университети
    01 февруари 2023, 09:45 a+ a- a

    Българският еврокомисар Мария Габриел представи на пресконференция в Брюксел 10 пилотни проекта по „Еразъм +“ относно създаването на европейска диплома за висше образование и възможностите за правен статут на европейските университетски алианси. В пресконференцията се включиха и министърът на висшето образование на Федерация Валония-Брюксел и ректорът на Льовенския католически университет.

    „Повече от всякога се нуждаем от съвместната работа на висшите учебни заведения в Европа, за да отговорим на глобалните предизвикателства. Ето защо през 2022 г. представих нова европейска стратегия за университетите и се обърнахме към тях за помощ за създаването на европейска диплома и правен статут на европейските университетски алианси. През 2023 г. те имат 12 месеца, за да предложат критерии и изпълними решения. Очаквам от тях интензивна работа, за да развием транснационалното сътрудничество, основано на споделени ценности и носещо ползи както на студентите, така и на преподавателите и работещите в университетите“, заяви Габриел.

    От избраните 10 пилотни проекта, 6 ще работят по критериите за създаване на съвместна европейска диплома. Тя е стъпка напред в насърчаването на сътрудничеството между висшите учебни заведения и мобилността на студентите. Дипломата ще бъде допълнение към квалификациите и ще отразява резултатите от обучението на студентите, следвали по съвместна програма в различни европейски университети. Останалите 4 проекта ще се фокусират върху възможностите за правен статут на европейските университетски алианси. Целта на статута е да даде на алиансите възможност да вземат стратегически решения заедно, да разработват съвместни програми за обучение и обменят ресурси в полза на студентите и преподавателите.

    Проектите обхващат различни области – от хуманитарните науки до технологиите, иновациите и научните изследвания. Продължителността на проектите ще бъде 12 месеца, а общият бюджет – 2 милиона евро.

    „Радвам се, че 90 висши учебни заведения от цяла Европа се обединяват, за да споделят ресурси, опит и дават повече шансове за развитие на талантите в Европа. Вярвам, че работейки заедно, с държавите членки, регионите, гражданското общество и сектора на висшето образование можем да превърнем европейското образователно пространство от визия в реалност“, сподели българският еврокомисар.

    През 2024 г. Европейската комисия, държавите членки и представители на университетските алианси ще анализират резултатите от пилотните проекти. Въз основа на това ще бъдат предприети следващите стъпки по създаването на европейска диплома и правния статут на европейските университетски алианси.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 9 часа
    ОИСР: 15-годишните у нас с по-ниски очаквания за завършване на висше от връстниците си по света
    Социално-емоционалните умения са решаващи за академичния успех, професионалната реализация и качеството на живот на младежите, сочи проучване на ОИСР
    преди 9 часа
    Метрото ще се разшири с 2 станции в "Люлин"
    Прогнозната цена е 147 млн. лева, ще се търси финансиране и от ЕС
    преди 10 часа
    За първи път: Пускат 7 двуетажни влака у нас
    Полска фирма ще достави на България влаковете за над 300 милиона лева
    преди 10 часа
    Българските иновативни училища влизат в мрежата на ОИСР
    Създателят на изследването PISA е у нас, за да представи резултатите от социално-емоционалните умения на учениците по света
    преди 12 часа
    Делойт Централна Европа откри нов хъб в София
    Екипът в София в момента се състои от 50 професионалисти, амбицията е да се увеличи до 500 през следващите няколко години