неделя, 19 май 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    2536 прочитания

    ЕП предлага мерки за ограничаване употребата на антибиотици в селското стопанство

    Целта е справяне с увеличаващата се устойчивост на бактериите към съвременните лекарства
    11 март 2016, 10:30 a+ a- a

    Евродепутатите смятат, че за справянето с нарастващата устойчивост на бактериите към съвременните антибиотици, използването на съществуващите антимикробни лекарства трябва да бъде ограничено. Те настояват за забрана на колективното и превантивно лечение на животни с антибиотици и подкрепят мерки за стимулиране на научните изследвания за откриване на нови лекарства, съобщиха от Европейския парламент.

    „Световната здравна организация предупреждава, че светът е изправен пред опасността да се потопи в постантибиотична ера, в която устойчивостта срещу антибиотиците ще доведе до все повече и повече жертви на рака. Затова беше време да предприемем енергични мерки и да се захванем с проблема от корена“, каза докладчикът Франсоаз Гростет (ЕНП, Франция).

    Тя добави: „Борбата с устойчивостта срещу антибиотиците трябва да започне от фермите. По-конкретно, ние искаме да забраним чисто превантивната употреба на антибиотици, да ограничим масовото пръскане до някои специфични случаи, да забраним ветеринарната употреба на антибиотици от критично значение за човешката медицина и още повече, да сложим край на продажбата на антибиотици, ваксини и психотропни продукти по интернет. Благодарение на тези мерки ние се надяваме да намалим количествата антибиотици, които попадат в чините на потребителите“.

    „При все това, ние не трябва да ограничаваме терапевтичния арсенал на ветеринарите. Целта на този регламент е да улесни тяхната работа. От огромна важност е да се окуражи изследователската дейност и иновациите в този сектор“, завърши тя.

    Ветеринарните лекарства не трябва в никакъв случай да служат за подобряване на производителността или за да компенсират за лошо стопанисване на животните. Евродепутатите също така настояват за ограничаване на профилактичната употреба на антимикробни лекарства (като превантивна мярка при липса на клинични симптоми на зараза) до отделни животни и само в случай на одобрение от ветеринар.

    Приемането на законодателство в тази сфера би дало на Европейската комисия правото да посочва антибиотични лекарства, които да са само за човешка употреба.

    За да се окуражи научноизследователският напредък в новите антимикробни лекарства, евродепутатите искат въвеждането на стимули, включително по-дълги периоди на защита за техническата документация на новите лекарства, търговска защита на иновативните активни съставки и защита за значителните инвестиции в данни, генерирани за подобряване на съществуващ антимикробен продукт или за оставането му на пазара.

    Евродепутатите също така гласуваха за започване на преговорите със Съвета. Целта е постигане на съгласие на първо четене относнопредложенията.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    17 май 2024, 14:22
    БНБ: Чуждите инвестиции у нас със спад от 81% за година
    Най-големите вложения в страната за януари-март 2024 са от Австрия, Италия и Гърция
    17 май 2024, 11:28
    „Струма“ стана първата магистрала у нас с хеликоптерна площадка
    Хеликоптерът ще стига за 30 минути от София до тунел „Железница“
    17 май 2024, 10:37
    ЕК започна ново разследване срещу Meta
    Процедурата е заради пристрастяващите ефекти на социалните медии върху децата
    17 май 2024, 09:19
    "Булгаргаз" ще съди "Газпром" за 400 млн. евро
    Искът е заради спрените руски газови доставки
    17 май 2024, 08:53
    Проекти за близо 3 млрд. лева са реализирани у нас с парите от ЕС за транспорт за 6 години
    Със средствата са изградени 12 нови метро станции, 70 км нови пътища, 28 км рехабилитирани жп линии и 5 реновирани жп гари