неделя, 28 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1041 прочитания

    Българите последни в ЕС по ползване на смарт устройства

    Само 30% от населението на страната ползва свързана с интернет телевизия, сочат данни на Евростат
    29 август 2023, 15:20 a+ a- a

    Сн: Istock

    България е на последно място в ЕС през 2022 по брой на хората, използващи свързани с интернет устройства. Това сочат актуални данни на Евростат.

    Сред страните от ЕС използването на свързана с интернет телевизия например е било най-високо в Малта, където почти 8 от 10 души са използвали такава (78%), следвана от Испания (69%), Швеция и Ирландия (по 68%)и Кипър (66%).

    На другия полюс с най-нисък дял на използващите свързана с интернет телевизия е България (30%), следвана от Хърватия (35%), Полша (38%), Гърция (39%) и Румъния (40%).

    Използването на свързани с интернет устройства се е увеличило от 2020 до 2022, отразявайки все по-голямата им важност в модерния живот. През 2022 над половината от хората в ЕС на възраст между 16 и 74 години са използвали свързана с интернет телевизия, което е с 9% повече в сравнение с 2020 (43%). 

    Употребата на умни преносими устройства също бележи значителен растеж с над една четвърт (26%) от хората на възраст между 16 и 74 години. Те са използвали смарт часовници, фитнес гривни, свързани с интернет очила или слушалки, свързано с интернет облекло или обувки и други свързани с мрежата аксесоари. Това също е увеличение с 9% спрямо 2020 (17%).

    Свързаните с интернет игрови конзоли също са били популярни през 2022 - 20% от хората на възраст между 16 и 74 години са ги използвали. Виртуални асистенти, като смарт говорители или приложения, са били използвани от 13% от хората в същата възрастова група, а 10% използват свързани с интернет решения за енергийно управление като свързани термостати, измервателни уреди за комунални услуги, осветление и др.

    41% от хората на възраст между 16 и 74 година обаче никога не са използвали свързани с интернет устройства. Като причина те посочват липсата на необходимост.

     

    Следващата най-разпространена причина за неизползването им е цената. Общо 10% възприемат цената като твърде висока. Делът на хората с опасения относно конфиденциалността и защитата на личните данни, генерирани от тези устройства (8%), е намалял спрямо 11% през 2020.

     

     

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 2 дни
    ОИСР: 15-годишните у нас с по-ниски очаквания за завършване на висше от връстниците си по света
    Социално-емоционалните умения са решаващи за академичния успех, професионалната реализация и качеството на живот на младежите, сочи проучване на ОИСР
    преди 2 дни
    Метрото ще се разшири с 2 станции в "Люлин"
    Прогнозната цена е 147 млн. лева, ще се търси финансиране и от ЕС
    преди 2 дни
    За първи път: Пускат 7 двуетажни влака у нас
    Полска фирма ще достави на България влаковете за над 300 милиона лева
    преди 2 дни
    Българските иновативни училища влизат в мрежата на ОИСР
    Създателят на изследването PISA е у нас, за да представи резултатите от социално-емоционалните умения на учениците по света
    преди 2 дни
    Делойт Централна Европа откри нов хъб в София
    Екипът в София в момента се състои от 50 професионалисти, амбицията е да се увеличи до 500 през следващите няколко години