петък, 17 май 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    12708 прочитания

    Уроци по дълголетие от полуостров Никоя, Коста Рика

    Вижте интересни факти за начина на живот и хранене на местните жители
    08 март 2016, 17:38 a+ a- a

    Полуостров Никоя, Коста Рика, е една от т.нар. „сини зони“ в света - места, където има свръхконцентрация на дълголетници, които освен че са в добро здраве до последните си дни, са физически активни и нямат проблеми с паметта. Съвременните жители на Никоя са потомци на индианското племе чоротега. В менюто им преобладава растителната храна - предимно боб, царевица и тиква, което според учените е и една от причините за тяхното дълголетие. Вижте на какво още се дължи дълголетието им:  

    1. Цел в живота. Столетниците имат силно изразено чувство за цел. Те се чувстват необходими и искат да виждат своя принос към общото благо.

    2. По-твърда вода. Питейната вода в Никоя е с най-високо съдържание на калций в цяла Коста Рика. На това до голяма степен се дължат по-ниските нива на заболеваемост от сърдечносъдови болести, по-голямата здравина на костите и по-редките фрактури.

    3. Почит към семейството. Столетниците в Никоя живеят със семействата си и се радват на подкрепа от членовете им до края на живота си. 

    4. Лека вечеря. Столетниците на полуострова имат навика да вечерят рано и предимно лека храна. Това е добър начин да намалиш количеството на калориите, поемани чрез храната, и удължиш живота си. 

    5. Социални контакти и много смях. Столетниците в Никоя са много социални хора и редовно общуват със съседите си, а смехът е неизменна част от тяхната народопсихология. Именно смехът често е сочен като тайната за дълголетието на никойците. 

    6. Усърден труд. Повечето дълголетници продължават да упражняват физически труд до края на живота си. И го правят с удоволствие. 

    7. Повече време на слънце. Никойците прекарват много време на открито и на слънце и така си набавят достатъчно витамин D. 

    8. Гените. Никойците имат много по-дълги теломери (окончанията на хромозомите) в сравнение с останалите жители на Коста Рика. Като цяло по-дългите теломери са свързани с по-дълъг клетъчен живот. Или колкото са по-дълги теломерите, толкова по-голям е потенциалът на човек за дълголетие и здраве.

    9. По-малко стрес. Учените отчитат много по-ниски нива на стрес у жителите на Никоя в сравнение с което и да е друго място в Коста Рика.  

    10. Градинска храна. Дълголетниците в Никоя, както и повечето дълголетници в останалите „сини зони“ по света, сами отглеждат храната си. Така, от една страна, те си осигуряват качествена и здравословна храна, а от друга, грижите за домашното стопанство ги поддържат физически активни. 

    11. Млади по сърце. Столетниците в Никоя не губят младежкия си дух и чувството си за хумор до края на живота си. Така например местен лекар разказва пред BBC как веднъж получил покана за танц от една 108-годишна дама.

    Вижте повече за живота на полуостров Никоя в тази поредица от кратки филмчета на изследователя Дан Бютнер, който с екип от учени посещава и изследва местата с най-голяма концентрация на столетници в света (т.нар. „сини зони“). 

     

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 34 минути
    „Струма“ стана първата магистрала у нас с хеликоптерна площадка
    Хеликоптерът ще стига за 30 минути от София до тунел „Железница“
    преди 1 час
    ЕК започна ново разследване срещу Meta
    Процедурата е заради пристрастяващите ефекти на социалните медии върху децата
    преди 3 часа
    "Булгаргаз" ще съди "Газпром" за 400 млн. евро
    Искът е заради спрените руски газови доставки
    преди 3 часа
    Проекти за близо 3 млрд. лева са реализирани у нас с парите от ЕС за транспорт за 6 години
    Със средствата са изградени 12 нови метро станции, 70 км нови пътища, 28 км рехабилитирани жп линии и 5 реновирани жп гари
    преди 22 часа
    Инвестират 42 млн. лв. за изграждане на зарядни станции в страната
    С други 49,6 млн. лв. ще бъде подпомогната зарядната инфраструктура в пристанищата