петък, 24 януари 2025   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    2398 прочитания

    Откриват Център по дигитално предприемачество във ВУТП

    „Дигитално предприемачество и изкуствен интелект“ е най-новата специалност във висшето училище
    08 май 2024, 10:57 a+ a- a

    Висшето училище по телекомуникации и пощи ще има нов Център по дигитално предприемачество. Заместник-министърът на иновациите и растежа проф. д-р Георги Ангелов официално ще открие новото обучително пространство във ВУТП тази седмица, на 9-ти май (четвъртък), в сградата на висшето училище.

    Центърът по дигитално предприемачество е специализирано пространство, предназначено да подпомогне студенти, преподаватели и изследователи в разработването и реализирането на дигитални бизнес идеи. Това е мястото, от където ще стартират студентските стартъп-и, провокирани от все по-дигитализиращата се индустрия. „Повод за изграждането на Центъра са едни от най-големите и най-богати корпоративни гиганти – Амазон, Фейсбук и Гугъл, които имат минимален брой реални физически активи и са изцяло структурирани и опериращи в дигиталното пространство. Цялото богатство на тези компании е в интернет. Защо от Центъра по дигитално предприемачество да не направи първия си милион новият Мак Зукърбърг или новият Джеф Безос”- коментират от Висшето училище по телекомуникации и пощи.

    Дигиталното предприемачество е бъдещето на Индустрия 4.0 поради два основни фактора. Първият фактор произтича от все по-дигитализиращата се икономическа и бизнес среда и преместването на предприемаческата дейност от фактическото в кибер пространството – в он-лайн среда. Вторият фактор е свързан с дигитализацията на процесите в самите компании – днес те се управляват дигитално, производството им се координира дигитално, снабдяването им е подчинено на дигитално отчитани операции, техническите средства са автономни и дигитално базирани. В Германия вече са изградени и първите дигитални фабрики, чиито процеси са изцяло автономни и дигитално базирани, и в които работещите хора са единици. Именно това прави познанията в областта на дигиталното предприемачество ценен ресурс, в навечерието на Индустрия 5.0. Защото бъдещето ще е на онези от нас, които могат да работят в дигитална среда.

    На събитието доц. д-р Ради Димитров, заместник-ректор на ВУТП по финанси, международна дейност и административен капацитет ще представи пред присъстващите специално разработена от студент на университета програма, която улеснява управлението на бизнес процесите в предприятията и по-специално на производствените разходи. Той ще покаже нагледно как в обучението си по дигитално предприемачество новото поколение инженери на ВУТП не само администрират конкретни процеси в дигитална среда, но и се учат да ги проектират, реорганизират и управляват.

    В новия Център по дигитално предприемачество, оборудван изцяло за нуждите на специалностите от катедра „Общо инженерство“, студентите ще имат възможност да придобиват специфични дигитални умения, да получават практически знания и да се срещат и обменят идеи с успешни представители на бизнеса, в сферата на предприемачеството и иновациите. Предвижда се в него да се предлагат курсове и семинари по теми като дигитален маркетинг, електронна търговия, бизнес планиране, финансиране на стартиращи предприятия, които да подпомогнат студентите да създадат свой собствен дигитален бизнес, както и да се организират събития и срещи, където младите хора да могат да се свържат с потенциални инвеститори, ментори и работодатели, споделящи сходни интереси.

    Центърът ще се ползва от всички студенти в специалностите от професионално направление „Общо инженерство“: „Дигитално предприемачество и изкуствен интелект“, „Дигитално предприемачество и високи технологии“, „Дигитална публична администрация“, „Алтернативни енергийни технологии“, „Дигитално лидерство“ и „Smart управление на регенеративни технологии“.

    „Дигитално предприемачество и изкуствен интелект“ е най-новата специалност в образователното портфолио на Висшето училище по телекомуникации и пощи. Изкуственият интелект вече е част от живота ни и навлиза все по-упорито в работните процеси, заменя човека на редица работни места. Инженерите по дигитално предприемачество и изкуствен интелект са новите разработчици и внедрители в работата на компаниите на дигитални управленски, производствени, финансови и маркетингови системи, интегриращи не само информация от реалната физическа среда, но и бази от данни на изкуствения интелект.

    Програмата е единствена по рода си в България. Верни на стила си, ръководството и академичната общност на ВУТП изпреварват събитията и обучават инженерите на бъдещето. Съчетавайки уменията за програмиране и работа с изкуствен интелект и тези за изграждане на дигитални организационни структури, новите инженери на 21-ви век с лекота ще могат да обвързват физическата и дигиталната среда, като по този начин добавят съществена стойност към процесите и имиджа на компаниите, в които работят.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 4 минути
    Тъмп: Произвеждайте в Америка или плащайте мита
    Това заяви американският президент в разговор с представители на форума в Давос
    преди 2 часа
    Какво е Ла Ниня?
    И какви климатични промени ще причини в глобален мащаб?
    преди 4 часа
    Близо 40% ръст на потреблението на електроенергия в Западна България
    Според данни на Електрохолд причините са ниските температури през декември и изборът на все повече домакинства да се отопляват на ток
    преди 7 часа
    Норвежката централна банка остави лихвите непроменени
    Институцията се готви да започне намаления през 2025 г.
    преди 23 часа
    Търговските войни биха били катастрофални за глобалния растеж
    Това каза генералният директор на Световната търговска организация