понеделник, 29 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    853 прочитания

    България се присъедини към най-елитната европейска мрежа за развитие на изкуствения интелект

    Ние сме първата държава от Източна Европа, която получава покана за присъединяване към ELLIS
    04 септември 2023, 14:02 a+ a- a

    България е първата страна в Източна Европа, която се присъединява към най-елитната европейска мрежа за развитие на изкуствения интелект ELLIS (European Laboratory for Learning and Intelligent Systems). Чрез Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) и СУ „Св. Климент Охридски“ у нас се създава първата точка от топ мрежата в региона - „ELLIS Unit Sofia“.

    Премиерът акад. Николай Денков даде официален старт на партньорството заедно с “архитекта” на INSAIT проф. Мартин Вечев и ректора на Софийския университет проф. Анастас Герджиков. Създаването на Института и приемането на страната ни в европейската мрежа се дължат на системните усилия на няколко правителства подред да възвърнат славата на България в научната област, подчерта министър-председателят.

    Стартирането на първата Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, финансирана от европейските институции, изграждането на Центровете за върхови постижения и Центровете за компетентност, системното финансиране на Национална пътна карта за научна инфраструктура, чрез която и INSAIT получава подкрепа, създаването на първите изследователски университети през 2021 г. са само част от примерите, които дават възможност на реализиране на идеите на българските учени.

    „В областта на изкуствения интелект успяхме да създадем такива условия. Трябва да продължим във всички други области, за да можем да станем нормална и подредена европейска държава“, заяви премиерът.

    Ключова роля за успеха на INSAIT имат швейцарските партньори в лицето на правителството чрез българско-швейцарската програма за научни изследвания, както и два от водещите университети в света - Федералният технологичен институт в Цюрих (ETH Zurich) и Политехническият университет в Лозана (EPFL). „Без тяхната силна подкрепа и експертиза вероятно нямаше да успеем“, каза акад. Денков.

    Присъединяването на страната ни към европейската мрежа е признание за водещата роля на България в стратегическото развитие на изкуствения интелект в целия регион. В ELLIS членуват само изследователски организации, които са показали резултати на глобално ниво в областта на изкуствения интелект и в които работят учени с доказан принос. Към момента европейските участници в мрежата са едва 39.

    Днес българският INSAIT се нарежда сред лидери в областта като Оксфорд, Кембридж, Немския аерокосмически център (DLR), EPFL (Лозана), ETH (Цюрих), Макс Планк (Тюбинген), Technion (Тел Авив), TU Munich (Мюнхен), Сорбоната (Париж) и др.

    ELLIS предоставя и връзки с водещи компании и индустриални лидери като Facebook AI, Porsche, Amazon, Google AI, Siemens, Audi и др.

    „С присъединяването на INSAIT към ELLIS България става част от Шампионската лига на изкуствения интелект. България ясно заявява пред света, че ще бъде място, където се измислят и създават бъдещите технологии, а не просто се прилагат или използват”, каза проф. Вечев.

    Поканата за ELLIS се получава изключително трудно, като българската кандидатура на INSAIT е разглеждана повече от година. Това е най-престижната и най-елитна подобна организация на Стария континент, която си поставя за цел да наложи Европа като световен лидер в областта на ИИ в нарастващата глобална конкуренция със САЩ и Китай.

    INSAIT е първият по рода си институт в Източна Европа. Той е създаден в партньорство между Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и швейцарските ETH Zurich и EPFL. Държавата ще инвестира в Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии около 170 млн. лв. в рамките на 10 години.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    26 април 2024, 14:45
    ОИСР: 15-годишните у нас с по-ниски очаквания за завършване на висше от връстниците си по света
    Социално-емоционалните умения са решаващи за академичния успех, професионалната реализация и качеството на живот на младежите, сочи проучване на ОИСР
    26 април 2024, 14:34
    Метрото ще се разшири с 2 станции в "Люлин"
    Прогнозната цена е 147 млн. лева, ще се търси финансиране и от ЕС
    26 април 2024, 14:14
    За първи път: Пускат 7 двуетажни влака у нас
    Полска фирма ще достави на България влаковете за над 300 милиона лева
    26 април 2024, 13:50
    Българските иновативни училища влизат в мрежата на ОИСР
    Създателят на изследването PISA е у нас, за да представи резултатите от социално-емоционалните умения на учениците по света
    26 април 2024, 11:47
    Делойт Централна Европа откри нов хъб в София
    Екипът в София в момента се състои от 50 професионалисти, амбицията е да се увеличи до 500 през следващите няколко години