понеделник, 02 октомври 2023   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1237 прочитания

    Доклад: За 50% от мениджърите AI няма да обезсмисли работните места на хората

    Търсенето на специфични професионални профили ще се промени значително през следващите години, сочи поручване за глобалните HR тенденции в производството
    20 март 2023, 15:22 a+ a- a

    Въпреки нарасналото използване на AI и автоматизацията в производството 51,3% от мениджърите казват, че човешката работна сила ще остане от решаващо значение за индустрията. Това сочи доклада „Производство – глобални HR тенденции 2023“ на Gi Group Holding, доставчик на услуги за развитието на пазара на труда. С глобален пазар на стойност 16,4 трилиона долара през 2021 г., производството се счита за гръбнака на социалното и икономическо развитие.

    Докладът на Gi Group Holding установява, че 85% от вземащите решения в производствената индустрия вярват, че търсенето на специфични професионални профили ще се промени в бъдеще. Въпреки общоприетото убеждение, че технологичните инструменти ще обезсмислят голям брой човешки работни места, повече от един на всеки двама (51,3%) мениджъри в производството са убедени, че работната сила ще остане от решаващо значение в бъдеще. 23,3% очакват, че автоматизацията ще създаде нови работни места и възможности за кариера, а други 20,3% смятат, че работниците ще бъдат прехвърлени на нови позиции.

    Като цяло автоматизацията се разглежда като възможност за компаниите да увеличат производството и да останат конкурентоспособни, а за служителите да подобрят уменията си, да растат професионално и да получават по-високи заплати. Това обаче може да представлява риск за тези работници с недостатъчни или остарели умения.

    В това отношение 33% от респондентите споменават, че много работници в момента нямат правилните умения за нови работни места, което подчертава решаващата роля, която обучението ще играе все повече през следващите години.

    Автоматизацията, наред с устойчивостта, е една от основните тенденции, които са водещи в индустрията и допринасят за нейното развитие. Според доклада 84% от компаниите вече са въвели инструменти за дигитална трансформация, като облачните изчисления (27%) и цифровата интеграция (22%) са най-използваните, следвани плътно от анализ на голяма база данни – анализи (20%), киберсигурност (19%) и, не на последно място, роботиката и изкуствения интелект (16%).

    66% от компаниите, съобщават за някаква трудност при намирането на специализирани работници, което превръща недостигът на работници в най-голямата грижа, пред която е изправено производствената индустрия в момента. Общо наблюдавания недостиг на работна ръка се дължи на няколко причини, включително погрешното възприемане на производството като индустрия, изискваща физическа сила и сфера, в която преобладава ръчният или нискоквалифициран труд, както и липсата на подходящи умения.

    Експертите по света са съгласни, че от ниско и средноквалифицираните работници все повече ще се изисква опит със специализирани инструменти и машини, както и специализирано обучение, докато за специализираните служители от решаващо значение ще бъде да притежават дигитални умения и умения за управление на проекти и умения за публично говорене.

    Докладът разкрива, че 85% от анкетираните вярват, че търсенето на специфични професионални профили ще се промени дълбоко през следващите години, тъй като производството се развива.

    Когато става въпрос за ниско и средноквалифицирани работници, компаниите в близко бъдеще ще търсят основно производствени оператори, оператори на машини и устройства.

    Най-търсените специализирани роли ще бъдат на хора, които планират процеса на производството, мениджъри по осигуряване на качеството и мениджъри по поддръжката. 

    Изследването разкрива едно ново мислене и развитие на STEM умения сред жените (наука, технологии, инженерство и математика), което биха могли да променят тази исторически доминирана от мъже индустрия, като 83% от респондентите вярват, че броят на жените в техните компании ще се увеличи през следващите 5 години.

    Докладът е резултат от проучване, проведено от Istituto Piepoli, независим институт за маркетингови изследвания, върху извадка от 240 лица, вземащи решения (мениджъри по човешки ресурси, мениджъри на заводи, производствени мениджъри) на компании в производствена индустрия. Проучването е проведено в 6 държави (Бразилия, Китай, Германия, Италия, Полша и Обединеното кралство).

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 2 часа
    В тези 11 сектора расте рискът от забавени плащания у нас
    2/3 от секторите, които Allianz Trade следи в България, са в “оранжева” зона за чувствителен риск от забавени плащания
    преди 2 часа
    преди 3 часа
    НАП публикува новите банкови сметки за плащане на данъци и осигурителни вноски
    Преводите по новите сметки ще се извършват от 2-ри октомври, старите ще бъдат закрити
    преди 3 часа
    „Зора“ откри нов логистичен център в Индустриален парк София-Божурище
    Инвестицията е за 30 млн. лв., открити са над 30 нови работни места
    29 септември 2023, 16:02
    Инфлацията в Еврозоната падна до най-ниското си ниво от 2 години насам
    Показателят се увеличава с най-бавното темпо от края на 2021 г.
    29 септември 2023, 14:48
    България е привлякла €80 млн. по програма Хоризонт Евопа
    За 2 години български учени, изследователи и бизнес партньори са участвали в 214 проекта по програмата