Ангел Узунов е Group Manager в софийския офис на технологичната компания Страйпс, част от холандския холдинг ICT Group. Завършил е гимназия с математика и физика и „Компютърни науки“ в Нов български университет, София. „Висшето ми образование беше изцяло на английски език, като аз бях част от випуска, който тестваше този вид обучение за първи път. Останах много доволен и всъщност това затвърди по-нататъшното ми желание да се развивам в сферата на информационните технологии в България“, споделя Ангел.
Срещнахме се с него, за да ни разкаже повече за професията си. Какви са основните отговорности, какви умения и качества са нужни, как се поддържа квалификацията и кои са най-големите заблуди за мениджърите.
Какво е да работиш като Group Manager в Страйпс?
Началото на кариерата Кариерата ми стартира още в университета. По време на последната ми година на обучение реших, че би било полезно да свържа теорията с практика. И така стартирах на позиция Technical Support Engineer, като работата беше дистанционна за фирма базирана в Лондон.
След като завърших образованието си, започнах работа в Центъра за отдалечени услуги на една американска компания, като там смених доста позиции за 10-тина години.
Кариерата ми в Страйпс стартира в средата на 2017 година, стартирайки на позицията Project Manager. Това беше много важна стъпка в кариерното ми развитие, защото компанията ми даде възможност да повиша моите компетенции в software development бизнеса. Проектите бяха много разнородни и интересни, като всеки си имаше своите предизвикателства. Атмосферата в Страйпс е страхотна, хората също, и това ми помогна изключително много да бъда по-успешен. В началото на 2019 заех позцията Group Manager в Страйпс, което всъщност изцяло съвпадаше с моя път на кариерно развитие.
Какви са основните Ви отговорности на тази позиция? Работата като мениджър разкрива способността на професионалиста да ръководи, да контролира множество бизнес операции, да управлява стреса и ефективно да общува с колегите и клиентите.
Основната роля на Group Manager-а в Страйпс е да бъде лидер, да осигурява ежедневното функциониране на отдела или група служители, да създаде благоприятна среда за хората, в която те се развиват и подобряват своите компетенции, да формулира краткосрочни и дългосрочни цели и да следи и помага за тяхното постигане. И не на последно място, да развива нови бизнес възможности.
Как типично протича един работен ден? Динамично. Моят работен ден стартира в 8:00 сутринта с кафе и преглед на работния календар, agenda-та на срещите за деня и подготовка за приоритетите, които съм си поставил. Следват по-оперативно ориентираните срещи, където се запознавам с прогреса по проекти, по-сериозни проблеми, ако има такива, и разбира се, тяхното разрешаване.
След това започват срещите ми с клиенти и различните stakeholders по проекти. За мен е много важно да изградя добри отношения с клиентите, защото това определено помага и на екипите ми, в техните ежедневни задачи. Доверието и прозрачността тук са ключови!
Накрая на деня обикновено се занимавам с административни задачи и планирам приоритетите ми за следващия ден. Разбира се, между всички тези неща имам и множество срещи с колеги, интервюта и т.н.
Какви умения и качества са необходими за тази професия? Може би добра дисциплина, постоянство и пунктуалност. Трябва да умееш да общуваш с хора, които понякога имат много различни възгледи и да се стремиш да бъдеш максимално обективен. Трябва да бъдеш добър лидер и да развиваш хората, да ги мотивираш, да поставяш ясни цели. Трябва да имаш добър поглед върху бизнес екосистемата, глобалните геополитически движения и трендове и не на последно място – добри умения в управлението на рискове. Техническият опит определено помага, но не бих казал, че е ключов тук. Много важно също е да умееш да управляваш стреса и да бъдеш емоционално интелигентна личност.
Как поддържате знанията и квалификацията си? В Страйпс имаме много добра Training програма, която е достъпна за всички служители. Много често се възползвам от нея. Също така ползвам различни източници на информация в интернет, чета много мениджмънт и бизнес профилирани статии и книги, обичам да посещавам и интересни лекции и събития на различни тематики. Като цяло това е един непрестанен процес и човек не трябва да спира да поддържа и да повишава компетенциите си.
Какви са възможностите за развитие? Възможностите за развитие в Страйпс са изключително големи и това е част от добрата среда, която сме създали за хората. Абсолютно всеки има шанса да повиши компетенциите си и да премине на следващото ниво - Junior software developer-а може да се развие до ниво Senior software developer, след това до Technical Lead или Architect. Project Coordinator-а да стане Scrum master и т.н. Ограничение няма и никога не бихме наложили такова. Всъщност за нас е изключително приятно, когато енергични и мотивирани хора имат желанието да се развиват в Страйпс. Моят пример е доста показателен - от Project Manager заех позицията на Group Manager. Разбира се, важно е и да имате необходимите компетенции и ясно изградена визия, какво искате да постигнете.
Кои са най-големите заблуди за тази професия? Че е лесно. Определено, ако човек тръгне с тази нагласа, много бързо ще влезе в състояние на прегаряне. Пътят, който ще извървиш е дълъг и изпълнен с множество предизвикателства, но ако подхождаш прагматично и бъдеш позитивна личност, то тогава резултатът от собственото удовлетворение е много приятен.
Какви са хобитата Ви и какво обичате да правите след края на работния ден? Работният ден на един мениджър не приключва в 18:00, напротив той продължава до доста по-късно. Аз харесвам да използвам ефективно свободното си време – слушам музика (jazz), чета статии в интернет, прочитам интересна книга (последната беше на Ричард Бах – „Джонатан Ливингстън Чайката“) или пък гледам някой филм вкъщи. Когато е възможно, се срещам с приятели, с които обсъждаме интересни теми. Като цяло предпочитам да правя неща, с които да релаксирам.
Кои са най-големите предизвикателства, как могат да бъдат решени, къде е мястото на устойчивостта и каква е прогнозата за 2025 г., споделя Влад Вита, съветник по политиките на Ecommerce Europe