неделя, 03 ноември 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    6539 прочитания

    Каква е професионалната реализация на младите софтуерни специалисти?

    Вижте какво сочи проучване на Телерик Академия за кариерното развитие на нейните курсисти
    02 октомври 2017, 13:15 a+ a- a

    Над половината от участниците, завършили Професионалната Телерик Академия през 2016 г., имат стартова заплата между 1000-2000 лв., а при 21% тя надвишава 2000 лв. Това показват резултатите от най-новото проучване, което проследява кариерното развитие на курсистите, завършили Академията в периода 2010-2016 г. 

    От образователната организация обявиха, че 98% от випускниците й се реализират успешно в софтуерната индустрия. Също така, над половината (58%) от завършилите Професионалната й програма получават нетна месечна заплата по-висока от средното равнище за ИТ сектора в България, а 80% от тях – над средното за страната.

    „Истинските измерител и доказателство за ефективността на нашите програми са успехът на хората, които обучаваме, и оценката на техните работодатели. Радваме се да видим от направеното проучване, както и от постоянната обратна връзка на бизнеса, че завършилите Телерик Академия курсисти се реализират изключително успешно в ИТ индустрията и са високо ценени специалисти. Това ни мотивира да продължаваме с още повече хъс и мотивация да развиваме и подобряваме обученията с всеки следващ сезон,“ коментира Михаил Вълков, генерален мениджър на Професионалната Телерик Академия. 

    Завършилите курсисти започват своето професионално развитие с летящ старт. Една трета биват назначени още докато се обучават в Телерик Академия, а над половината (52%) - в рамките на 1-2 месеца след края на програмата. Голяма част от курсистите (80%) стартират като „младши специалист“, а други (12%) започват работа директно на ниво „Regular“. В резултат на добрата си подготовка, близо 70% от курсистите достигат следващия етап от кариерата си в рамките само на година. 

    Над половината от участниците, завършили Професионалната Телерик Академия през 2016 г., имат стартова заплата между 1000-2000 лв., а при 21% тя надвишава 2000 лв. С нарастване на опита, нивото на възнагражденията се увеличава значително. Днес при 58% от всички анкетирани нетното месечно заплащане е повисоко от средната за ИТ сектора нетна заплата от 2752 лв с включен 10% бонус, според Българската асоциация на софтуерните компаниии (БАСКОМ). 81% от завършилите са доволни от стандарта, който поддържат в България.  

    Участниците се подготвят за едни от най-търсените в индустрията професии, най-предпочитани от които са: разработчик на уеб приложения (69%), Front-end програмист (25%) и разработчик съответно на десктоп приложения (16%) и на мобилни приложения (16%). В допълнение проучването сочи, че изградената в Телерик Академия основа подпомага безпроблемното овладяване на нови езици и технологии. Близо 90% от анкетираните определят този процес като лесен. Над 90% от тях смятат, че това се дължи на обучението им в Телерик Академия. 

    Проучването е проведено през август т.г. сред курсисти, преминали успешно програмите за подготовка на софтуерни специалисти на Телерик Академия в периода 2010-2016 г. В него участие вземат над 300 души.

    През ноември стартира нов сезон на шестмесечната програма за обучение на софтуерни специалисти – Telerik Academy Alpha. Желаещите могат да кандидатстват до 8 октомври на сайта на Телерик Академия, като изберат едно от две профилирани направления – разработка на уеб приложения с .NET или с JavaScript. Участието е безплатно и предоставя необходимата практическа подготовка, технологични знания и личностни умения за успешен кариерен старт в ИТ сектора. 

    Ето и резултатите от проучването, обобщени в инфографика:

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    01 ноември 2024, 15:52
    Стоянова: С Терминал 3 летище София ще се превърне в ключов регионален хъб
    Към момента аеропортът обслужва полети до 46 държави
    01 ноември 2024, 13:14
    dormakaba стартира Център за споделени услуги в София
    Проектът, за който компанията получи сертификат за инвестиция клас А, ще създаде 248 нови работни места
    01 ноември 2024, 10:08
    ОББ: Изтича валидността на IBAN номерата, съдържащи RZBB
    Промяната не се отразява по никакъв начин на сметките на клиентите като наличности, условия и достъпност
    01 ноември 2024, 09:49
    Спад на основния лихвен процент у нас
    От 1 ноември лихвата е 3.22%
    31 октомври 2024, 14:31
    Петте най-големи индийски ИТ компании вече имат офиси в България
    Едни от най-важните сфери за сътрудничество са ИТ секторът и секторът в областта на услугите
    31 октомври 2024, 09:18
    Групата Schwarz стартира иновативна програма в партньорство с три университета във Варна
    Пет отбора ще се борят за награда от 10 хил. лева и финансиране от 30 хил. евро в първия випуск на GEN I: ИНОВАЦИЯ ГЕНЕРАЦИЯ