Сн: Economy.bg
Съветът на ЕС и Европейският парламент постигнаха предварително политическо споразумение за по-строги стандарти за емисиите на CO2 от нови леки и лекотоварни автомобили. Целта е да се премине към мобилност с нулеви емисии.
В очакване на официално приемане беше постигнато съгласие за:
- цел за намаляване на емисиите на CO2 с 55% за новите леки автомобили и с 50% за новите лекотоварни автомобили до 2030 г. в сравнение с нивата от 2021 г.
- цел за намаляване със 100% на емисиите на CO2 за новите леки и лекотоварни автомобили.
"Това споразумение ще проправи пътя за съвременна и конкурентоспособна автомобилна промишленост в ЕС. Светът се променя и ние трябва да останем начело на иновациите. Вярвам, че можем да се възползваме от този технологичен преход. Предвиденият график също прави целите постижими за производителите на автомобили", коментира Йозеф Сикела, министър на промишлеността и търговията на Чехия, която председателства ЕС в момента.
"Постигането на първото споразумение по предложение от пакета „Подготвени за цел 55“ е силен сигнал, че ЕС е решен да постигне напредък към неутралност по отношение на климата и към екологичен преход. Мобилността с нулеви емисии ще бъде градивен елемент по отношение на целта за забавяне на изменението на климата, което може да доведе до сериозни смущения в много сектори на нашето общество, включително околната среда, миграцията, продоволствената сигурност и икономиката", добави Анна Хубачкова, министър на околната среда на Чехия.
Споразумението съдържа клауза за преразглеждане, която ще гарантира, че през 2026 г. Комисията ще направи задълбочена оценка на напредъка по отношение на постигането на целите за намаляване на емисиите със 100% и на необходимостта от преразглеждане на тези цели, като се взема предвид технологичното развитие, включително по отношение на хибридните технологии с възможност за включване в електрическата мрежа, и значението на жизнеспособния и социално справедлив преход към нулеви емисии.
Споразумението запазва дерогация за малките производители до края на 2035 г.