Американски учени прогнозират нови социални вълнения в резултат на ръста на цените при храните
Когато френски революционери щурмуват Бастилията през 1789, бунтът им е породен не само от несъгласието с политиката на монархията. Друг фактор също е подхранвал гнева им - те са били гладни.
От Френската революция до Арабската пролет цените на храните се изтъкват като основен фактор за масовите протестни движения. Но могат ли в действителност цените на храните да предизвестяват за бъдещи социални безредици? Оказва се, че да.
Американски учени от New England Complex Systems Institute в Кеймбридж прогнозират нови вълнения в близко бъдеще на базата на статистика за цените на храните и най-вече на цената на царевицата, разказва руското издание Lenta.ru.
Експертите намерили пряка връзка между социалните безредици и колебанията при индекса на храните на Организацията по прехрана и земеделие към ООН (FAO). Те установили, че когато индексът превиши критичната стойност от 210 точки, значи се задават бунтове. Стойността на индекса през август беше 213, което е сигнал за бъдещи вълнения, смятат експертите.
Невижданата суша в САЩ, която покачи през лятото до рекордни нива цените на царевицата и соята, вероятно ще предизвика нова криза с храните. Тя, от своя страна, може да провокира нови социални безредици, прогнозират учените.
През 2011 учените анализирали Арабската пролет. Установили, че вълненията в Близкия изток съвпаднали с пикове при цените на храните. И макар да не отричат значението на дългите години потисничество в региона и на икономическата нестабилност, експертите считат, че именно високите цени на храните са били тези, които са подпалили искрата за Арабската пролет.