петък, 24 януари 2025   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    3722 прочитания

    Българският суперкомпютър надмина планираната си мощност

    Тестовете дават увереност, че машината ще бъде включена в световната класация за производителност на суперкомпютри "Топ 500", смята шефът на София Тех Парк Петър Статев
    10 юни 2021, 16:50 a+ a- a

    Българският суперкомпютър Discoverer, част от европейската мрежа на високопроизводителните машини EuroHPC JU, оперативно постигна и надмина планираната изчислителна мощност и производителност. Параметрите на машината бяха изпитани по време на тестове, които се извършват през последната седмица от компанията доставчик на машината„Атос“.

    При 100% натоварване на мощностите Discoverer показа отлични резултати, като производителната мощ достигна 4.518 петафлопа, при планирани 4,44 петафлопа, а отчетената върхова производителност е 6,006.37 петафлопа, при заложени 6 петафлопа.

    „Тестовете дават увереност, че машината ще бъде включена в световната класация за производителност на суперкомпютри „Топ 500“, заяви председателят на Надзорния съвет на София Тех Парк Петър Статев. Срокът за кандидатстване в класацията е 11 юни 2021 и екипът на „Суперкомпютър Петаскейл-България“ е внесъл необходимите документи в световната организация. „На кое точно място ще сме в тези 500, ще разберем, когато бъде публикуван пълният официален списък, но по-важното е, че България ще бъде част от тази световна класация“, заяви Петър Статев, който е и председател на Управителния съвет на консорциум „Суперкомпютър Петаскейл – България“.

    Включването на Discoverer сред първите 500 високопроизводителни машини в международен мащаб ще постави страната ни на световната карта на високотехнологичните държави и ще я превърне в дигитален хъб в Югоизточна Европа.

    „Суперкомпютър Петаскейл– България“ е консорциум, който обединява познанията на организациите – членове и над 15 години опит в приложните науки. Водещ партньор в организацията е София Тех Парк. Консорциумът е изпълнител на проекта за създаване на суперкомпютър, част от мрежата на EuroHPC JU у нас. Той се позиционира на територията на София Тех Парк. Проектът се финансира от бюджетите на българската държава и EuroHPC JU.

    Основната цел на суперкомпютъра в България е да подкрепи редица научноизследователски и иновационни дейности, да стимулира промишлеността, базирана на използването на технологии за симулиране, моделиране и оптимизация. Капацитетът на машината може да бъде използван в много приложни области за нуждите на голям брой публични и частни потребители, включително малки и средни предприятия на българско, регионално и европейско ниво. Системата ще бъде оптимизирана да работи в множество научни области, включително биоинформатика, фармация, молекулярна динамика и механика, квантова химия и биохимия, изкуствен интелект, персонализирана медицина, биоинженерство, прогнозиране на времето, борбата с климатичните промени и др.

    Капацитетът на компютърната система в България ще бъде допълнен от още 4 петаскейл суперкомпютъра, част от мрежата EuroHPC JU, които ще бъдат позиционирани в Люксембург, Словения, Чехия, Португалия, както и от 3 pre-exascale суперкомпютъра във Финландия, Италия и Испания.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 11 часа
    Търговските войни биха били катастрофални за глобалния растеж
    Това каза генералният директор на Световната търговска организация
    преди 13 часа
    Личните лекари са прегледали медицинските досиета на близо 15 хил. пациенти
    Те могат да осъществят достъп до здравните досиета на своите пациентите от декември 2024
    преди 13 часа
    преди 13 часа
    Кабинетът прие компенсации за небитовите крайни клиенти заради високите цени на тока
    Според министър Станков това гарантира работните места и конкурентоспособността на бизнеса
    преди 13 часа
    Тръмп обяви проекта Stargate
    С първоначално финансиране в размер на $500 млрд. и подкрепа от OpenAI, SoftBank и Oracle, той ще гради инфраструктура за AI в САЩ