събота, 27 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1682 прочитания

    Какво биха искали да работят представителите на поколението Алфа?

    Какви интереси имат, къде предпочитат да учат – у нас или в чужбина и какво мисли ChatGPT по тези въпроси показва изследване, представено на тазгодишното издание на Базар на професиите
    04 декември 2023, 10:07 a+ a- a

    По време на тазгодишното издание на Базар на професиите, организирано от Българската мрежа на глобалния договор на ООН, бе представено национално представително проучване сред ученици в гимназиален клас и техните родители за професиите към които биха се насочили в бъдеще.

    Изследването, проведено от компанията за маркетингови изследвания и консултации Blue Point, покрива както вижданията на децата, така и на техните родители относно кои професии са интересни, полезни, вълнуващи, в кои сфери биха искали да се реализират, у нас или в чужбина биха педпочели да учат. Въпросите са зададени на ученици от поколението „Алфа“ (родените след 2010 г.) и родители на деца от същото поколение.

    Изследването също така включва същия въпросник, но зададен на Chat GPT. Припокриват ли се отговорите на изкуствения интелект с тези на деца и родители и до колко успява правилно да разчете той тенденциите можете да видите във видеото:

    Какво мислят родителите?
    Според резултатите родителите играят ключова роля във формирането на представите и желанията на своите деца относно бъдещата им кариера. Около 80% водят активни разговори с децата си относно професионалното им бъдеще, като почти същото количество биха дали съвет по този въпрос. Най-предпочитаната професия според тях е тази на IT специалист.

    Източник: Българска мрежа на Глобалния договор на ООН

    Всеки четвърти родител би насочил своето дете към този сектор. Следват области като образование, право, икономика, медицина и дизайн. От съществено значение за родителите са факторите, че професията трябва да е добре заплатена (53,3%), да предоставя възможности за развитие (53,3%), и, разбира се, детето да я обича и да се чувства успешно в нея (54,7%).

    Считат, че информационните технологии, медицината, инженерните науки и предприемачеството представляват най-перспективни сфери за развитие.

    Кои са професиите на бъдещето според Вас? (отговори на родители в %)

    Какви са нагласите на учениците?
    Специфичните черти на това поколение, което расте в цифровата ера, създават нов подход към избора на професия. Повече от 80% от учениците планират да продължат образованието си след завършване на 12. клас, като 70% от тях предпочитат да останат в България за тази цел.

    Любопитно е, че в голяма степен учениците споделят предпочитанията на своите родители. Информационните технологии са най-желаната професия, следвана от медицина, предприемачество и право, а най-голям интерес в момента имат към спорт, електронни игри, изкуство и литература.

    В коя сфера виждаш своето професионално развитие/ с какво би се занимавал/а в бъдеще? (%)

    Наблюдава се съответствие между вижданията на родителите и учениците за най-перспективните кариери. Всеки втори ученик счита, че професиите на бъдещето са свързани с информационните технологии, докато всеки трети ги свързва с медицината, следвана от инженерството.

    Родителите и учениците са на общо мнение, че информационните технологии ще бъдат ключова сфера за професионално развитие в бъдеще. Създаването на баланс между личните интереси и възможностите за успешно развитие в избраната професия е от съществено значение за този процес.

    И двете запитани групи са наясно, че все по-решаващо значение за професионалния успех на младежите имат различни меки и други умения за развитие. Най-важните сред тях са дигиталните умения, бързо учене, комуникативност, екипност, креативност и аналитичност.
    Интересно да се отбележи е и промяната в нагласите и на родителите, и на учениците – над 40%, съответно над 60% от тях твърдо заявяват желанието си да продължат висшето си образование в България.

    Кои са професиите на бъдещето според Вас? (отговори на ученици в %)

    „Това е отличен повод за размисъл и действие на образователните институции, които заедно с бизнес секторът да създадат стимулиращи и иновативни условия, които подпомагат растежа на квалифицираната работна сила и утвърждаването на страната като привлекателен образователен и бизнес център за региона.“, казват от Българската мрежа на глобалния договор.

    Обобщеният извод от изследването е, че бъдещето на кариерното развитие на поколението Алфа е тясно свързано с технологичния напредък, но неизменно търси и хармоничната връзка между личните интереси и възможностите за професионално развитие.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 1 ден
    ОИСР: 15-годишните у нас с по-ниски очаквания за завършване на висше от връстниците си по света
    Социално-емоционалните умения са решаващи за академичния успех, професионалната реализация и качеството на живот на младежите, сочи проучване на ОИСР
    преди 1 ден
    Метрото ще се разшири с 2 станции в "Люлин"
    Прогнозната цена е 147 млн. лева, ще се търси финансиране и от ЕС
    преди 1 ден
    За първи път: Пускат 7 двуетажни влака у нас
    Полска фирма ще достави на България влаковете за над 300 милиона лева
    преди 1 ден
    Българските иновативни училища влизат в мрежата на ОИСР
    Създателят на изследването PISA е у нас, за да представи резултатите от социално-емоционалните умения на учениците по света
    преди 1 ден
    Делойт Централна Европа откри нов хъб в София
    Екипът в София в момента се състои от 50 професионалисти, амбицията е да се увеличи до 500 през следващите няколко години