Данните са за първото тримесечие на 2024 г.
Снимка: iStock
Реалният доход на домакинства на глава от населението в рамките на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) се е повишил с 0,9% през първото тримесечие на 2024 г. в сравнение с 0,3% през предходното тримесечие, докато реалният БВП на глава от населението е нараснал с 0,3%.
Всички икономики от Г-7 отчитат увеличение на реалния доход на домакинство на глава от населението през първото тримесечие на 2024 г. Италия отбелязва най-силното увеличение (3,4%), водено от повишаване на компенсацията на служителите и социалните трансфери в натура, обръщайки спада през предходното тримесечие. Германия също отчита голямо увеличение на реалния доход на домакинство на глава от населението в сравнение с предходното тримесечие (1,4% спрямо 0,1%), отчасти обусловено от повишаване на компенсациите на служителите, докато реалният БВП на глава от населението се повишава (0,2%) в сравнение с предходното тримесечие (минус 0,6%).
Канада отбелязва увеличение на реалния доход на домакинство на глава от населението (0,6%), което е възстановяване спрямо четвъртото тримесечие на 2023 г. (минус 0,5%), докато реалният БВП на глава от населението спада за четвърто поредно тримесечие (минус 0,2%). Франция регистрира ръст на реалния доход на домакинствата на глава от населението (0,6%), подкрепен главно от увеличението на основните пенсионни обезщетения, за да бъде в крак с инфлацията. В Обединеното кралство и САЩ се наблюдава по-леко увеличение на реалния доход на домакинствата на глава от населението (съответно от 0,3% и 0,2%).
Повечето други страни от ОИСР също регистрират повишения на реалния доход на домакинствата на глава от населението през първото тримесечие на 2024 г. Полша отбелязва най-голямото увеличение (10,2%), което се дължи главно на увеличенията на компенсациите на служителите, социалните придобивки, различни от социалните трансфери в натура, и доходите от собственост. Последните са се увеличили повече от три пъти в Полша от края на 2021 г., главно поради увеличените приходи от лихви с оглед на по-високите лихвени проценти. Най-голямо свиване на реалния доход на домакинствата на глава от населението е регистрирано в Гърция (минус 1,9%), въпреки че реалният БВП на глава от населението нараства (0,9%).