сряда, 08 май 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    910 прочитания

    Инфлацията във Великобритания неочаквано се увеличи

    Храните и безалкохолните напитки поскъпват с 18,0%, най-високата стойност от 1977 г.
    22 март 2023, 14:49 a+ a- a

    Снимка: Economy.bg

    Британската инфлация неочаквано се повиши до 10,4% през февруари, тласната нагоре от по-високите цени на храните и напитките в заведенията и ресторантите, според официални данни, което вероятно ще накара Bank of England (BoE) да повиши лихвените проценти в четвъртък (23 март).

    Анкетирани от „Ройтерс“ икономисти прогнозираха, че годишната инфлация ще спадне до 9,9% през февруари от 10,1% през януари и ще се отдалечи още повече от 41-годишния връх, достигнат през октомври (11,1%).

    Увеличението на инфлацията контрастира със спада на индекса на потребителските цени в САЩ до 6,0% през 12-те месеца до февруари. Инфлацията в еврозоната също намаля миналия месец до 8,5%, но основният ръст на цените продължи да се ускорява.

    Британският Офис по национална статистика (ОНС) съобщи, че краят на януарските промоции на напитки в пъбове и ресторанти е най-големият фактор за повишението през миналия месец, но недостигът на продукти за салата също играе роля.

    Общата инфлация за храните и безалкохолните напитки се повишава до 18,0%, най-високата стойност от 1977 г. насам, отразявайки студеното време в Южна Европа и Северна Африка, както и намаленото производство от оранжерии в Северна Европа, които са изправени пред високи сметки за енергия.

    Годишната инфлация в сектора на услугите, която повечето политици разглеждат като добра мярка за основния ценови натиск в икономиката, се повишава до 6,6% от 6,0% през януари. Основните заплати, основен двигател на цените на услугите, се повишават с 6,5% на годишна база през трите месеца до януари, а проучване сред работодателите показва, че те очакват да повишат заплащането средно с 5% тази година, около два пъти спрямо ставките преди пандемията .

    Основният индекс на потребителските цени (ИПЦ), който изключва енергията, храните, алкохола и тютюна и също наблюдаван внимателно от BoE, се повишава до 6,2% от 5,8% през януари, спрямо прогнозиран спад до 5,7%.

    Миналия месец BoE прогнозира общата инфлация да падне под 4% до края на 2023 г. и да бъде под целта си от 2% от средата на 2024 г. нататък, като цените на енергията вече няма да се покачват рязко. Службата за бюджетна отговорност на правителството прогнозира миналата седмица, че инфлацията ще падне под 3% до края на 2023 г.

    Някои политици на BoE казаха, че са затегнали достатъчно и пълното въздействие на минали повишения на лихвите все още не се усеща.

    Финансовият министър Джеръми Хънт каза, че данните показват, че очакваният спад на инфлацията не може да се приеме за даденост. „Намаляването на инфлацията не е неизбежно, така че трябва да се придържаме към плана си да я намалим наполовина тази година“, каза той. Във вторник (21 март) той каза пред депутатите, че инфлацията над 10% е „опасно висока“.

    Цените, плащани от фабриките, са се увеличили с 12,7% през 12-те месеца до февруари, което все още е голямо повишение по исторически стандарти, но най-слабото от септември 2021 г. Цените, начислявани от производителите, са се повишили с най-слабия си темп за една година, с 12,1%.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 13 часа
    Първата за България и региона водородна зарядна станция вече e в експлоатация
    Тя може да зарежда при двете стандартни налягания за компресиран водород
    преди 13 часа
    Ето каква част от българите са доволни от работата и заплатата си
    Близо 40% от сънародниците ни виждат в изкуствения интелект повече проблеми, отколкто възможности, сочи ново проучване
    преди 15 часа
    преди 20 часа
    Бюджетът на плюс от 600 млн. лв. през април
    Принос за това има вноската на БНБ
    преди 21 часа
    Google съкрати 200 души
    Компанията измества основните си длъжности зад граница
    преди 21 часа
    Очаква се България да се присъедини към ОИСР до края на 2025 г.
    Общо 31 доклада на комитетите на ОИСР по отношение на България са приети, остават още 26