Работодателите могат да откажат, но трябва да дадат писмено обяснение за отказа си
Служителите в Белгия спечелиха правото да изпълнят пълна работа седмица за 4 дни, вместо обичайните 5, без това да се отрази на заплатата им. Това е част от споразумение, което има за цел да направи строгият пазар на труда в страната по-гъвкав, пише Fortune.
Работодателите ще имат право да откажат, но само ако дадат писмено обяснение, обясни вицепремиерът и министър на труда Пиер-Ив Дерманже. За компаниите ще стане по-лесно да въвеждат вечерен и нощен режим на работа без да им е необходимо съгласието на всички синдикални организации.
„Целта е да дадем на хората и компаниите повече свобода да организират работното си време. Ако сравните нашата страна с други, ще видите, че често ние сме много по-малко динамични“, заяви премиерът Александер Де Кро.
Четиридневната седмица ще помогне на жените, които се грижат за деца и възрастни родители, да поддържат баланса между професионалния и личния живот, но също така ще бъде от полза за пазара на труда, каза Беатрис Делфин-Диаз, президент на Белгийската асоциация на жените бизнес лидери.
Според Федерацията на бизнеса в Белгия, която представлява над 50 000 компании, много работодатели няма да могат да се справят със сложните нови процедури.
След избухването на пандемията идеята за 4-дневна работна седмица се разпространява по света. Великобритания започна 6-месечна програма през юни, която включва около 30 компании. Подобни програми ще стартират и в САЩ и Ирландия, а планирани такива има и в Канада, Австралия и Нова Зеландия. Според учени в Исландия 4-дневната работна седмица е огромен успех.