петък, 17 май 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    7297 прочитания

    Мнозинството немски инвеститори са недоволни от правната сигурност у нас

    Немските фирми са неудовлетворени и от качеството на образованието у нас
    23 април 2015, 15:52 a+ a- a

    Мнозинството от немските компании в България отново биха инвестирали у нас. Това сочи традиционното проучване на бизнес средата, проведено от Германо-Българската индустриално-търговка камара (ГБИТК) през 2015 сред 107 нейни фирми членове. Анкетата се провежда паралелно в още 16 страни от Централна и Източна Европа (ЦИЕ).

    88% от анкетираните фирми отговарят положително на въпроса дали биха инвестирали отново у нас. Над половината (56%) оценяват икономическата обстановка като задоволителна.

    Данните на БНБ за 2014 показват срив в нивото на германските преки инвестиции в България: минус 275.6 млн. евро. След уреждането на казуса „Кльостерс-Цемеко” България се надява да подобри инвестиционните си отношения с Германия, след като Берлин отново дава държавни инвестиционни гаранции на свои фирми, решили да инвестират в у нас.

    По данни на Федералното министерство на икономиката и енергетиката търговският обмен между България и Германия за 2014 достигна нов рекорд: 5.9 млрд. евро. 

    Предимствата на България като дестинация за бизнес продължават да бъдат атрактивната данъчна тежест, ниската цена на работната ръка и членството в Европейския съюз. Факторите обаче, които от години възпрепятстват дейността на компаниите, са значително повече от положителните страни на икономическия ландшафт: неефективното публично управление, слабата правна система, непрозрачността на обществените поръчки, липсващите реформи в сферата на образованието, корупцията и престъпността. Сравнявайки конкретно тези резултати с отговорите от миналогодишната анкета, не се наблюдава промяна.

    България отново се нарежда на последните места сред 16-те страни от Централна и Източна Европа по политическа и социална стабилност (на 14-то място, преди Косово и Босна и Херцеговина), правна сигурност (на последно място, след Босна и Херцеговина), борба с корупцията и престъпността (на 14-то място, преди Косово и Босна и Херцеговина), публична администрация (на 12-та позиция) и прозрачност на обществените поръчки (на 14-та позиция). По развитие на инфраструктурата страната ни се нарежда на 12-то място сред 16-те държави от ЦИЕ.

    На последните позиции сме и по качество на професионалното и академичното образование. По наличност на специализирана работна ръка България е на предпоследно място.

    Чрез изграждането на клъстер „Дуално професионално обучение” ГБИТК се надява да подкрепи фирмите при набавянето на квалифицирани специалисти за своята дейност.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 9 минути
    „Струма“ стана първата магистрала у нас с хеликоптерна площадка
    Хеликоптерът ще стига за 30 минути от София до тунел „Железница“
    преди 1 час
    ЕК започна ново разследване срещу Meta
    Процедурата е заради пристрастяващите ефекти на социалните медии върху децата
    преди 2 часа
    "Булгаргаз" ще съди "Газпром" за 400 млн. евро
    Искът е заради спрените руски газови доставки
    преди 3 часа
    Проекти за близо 3 млрд. лева са реализирани у нас с парите от ЕС за транспорт за 6 години
    Със средствата са изградени 12 нови метро станции, 70 км нови пътища, 28 км рехабилитирани жп линии и 5 реновирани жп гари
    преди 21 часа
    Инвестират 42 млн. лв. за изграждане на зарядни станции в страната
    С други 49,6 млн. лв. ще бъде подпомогната зарядната инфраструктура в пристанищата