събота, 27 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    3623 прочитания

    Ето кои са победителите от Националното състезание по компютърни мрежи

    В състезанието участват ученици от 8 до 12 клас
    13 април 2023, 14:07 a+ a- a

    сн: ТУЕС

    XVIII национално състезание по компютърни мрежи в България за ученици от 8 до 12 клас се проведе на 1 април 2023 във Факултета по математика и информатика на Софийски университет „Св. Климент Охридски“, а учениците от софийското ТУЕС заеха челните места, съобщиха от Регионалното управление на образованието в София-град.

    В състезанието се включиха 74 участници, като 42 от тях са ученици от 9., 10., 11., и 12. клас на ТУЕС. В първите 17 участника, класирани на втори етап на състезанието, 15 са ТУЕС-ари.

    Първото място спечели Иво Иванов от 12 клас, на второ място се класира Боян Жечев от 10 клас, а трето място зае Адриан Стоев от 12 клас.

    Националното състезание по компютърни мрежи се провежда в един кръг с два етапа и в една състезателна група за учениците от VIII до XII клас. В първия етап участниците полагат общ тест в областта на компютърните мрежи по конспект, а във втория най-добре представилите се решават конкретна практическа задача, свързана с определен казус – проектиране и конфигуриране на устройствата в примерна компютърна мрежа по зададени условия.

    При подготовката си учениците ползват учебни материали, безплатно предоставени и разработени в рамките на мрежова академия на партньорска организация.

    За всеки правилно решен проблем се присъждат точки, както и в зависимост от времето, което е използвано за решаването на казуса. Крайното класиране се извършва въз основа на сбора точки от двата кръга (с тегло по 50%).

    Сред темите в конспекта бяха такива като: Компютърни системи и основни компоненти на компютърните системи; Модеми; Компютърни програми (софтуер); Диагностика, откриване на проблеми, поддържане, тестване; Базови средства за тестване на работа в мрежа (ping, telnet, lookup, tracert, ipconfig и други); Средства на ИТ за пренос на данни; Мрежови операционни системи; Архитектура на OSI модела; Мрежови протоколи; Етернет технологии и стандарти; Видове достъп до интернет – dial-up, ISDN, LAN, DSL/ADSL, Wi-Fi; Маршрутизиране на информацията; Сигурност и защита на информацията; Методи и алгоритми за кодиране. Симетрични алгоритми – DES, 3DES; Асиметрични алгоритми; Електронен подпис; Виртуални частни мрежи и др.

    На дванадесетокласниците, чийто резултат от теста и практическия казус на състезанието, приравнен към шестобална система, е отличен от 5.50 до 6.00, тази оценка се признава за резултат от кандидат-студентски изпит по специалността във Факултета по математика и информатика на СУ „Св. Климент Охридски“.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 10 часа
    ОИСР: 15-годишните у нас с по-ниски очаквания за завършване на висше от връстниците си по света
    Социално-емоционалните умения са решаващи за академичния успех, професионалната реализация и качеството на живот на младежите, сочи проучване на ОИСР
    преди 10 часа
    Метрото ще се разшири с 2 станции в "Люлин"
    Прогнозната цена е 147 млн. лева, ще се търси финансиране и от ЕС
    преди 10 часа
    За първи път: Пускат 7 двуетажни влака у нас
    Полска фирма ще достави на България влаковете за над 300 милиона лева
    преди 11 часа
    Българските иновативни училища влизат в мрежата на ОИСР
    Създателят на изследването PISA е у нас, за да представи резултатите от социално-емоционалните умения на учениците по света
    преди 13 часа
    Делойт Централна Европа откри нов хъб в София
    Екипът в София в момента се състои от 50 професионалисти, амбицията е да се увеличи до 500 през следващите няколко години