понеделник, 20 май 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1886 прочитания

    Азербайджан може да доставя още природен газ за България и региона

    Възобновяват се полетите София - Баку
    08 май 2024, 16:58 a+ a- a

    България и Азербайджан имат общ интерес да използват стратегическото си положение и преимущества за изграждане както на енергийна, така и на транспортна и дигитална свързаност, с които да допринесат за сигурността и стабилността на целия регион и за интензифициране на обмена между Азия и Европа. Това заяви днес държавният глава Румен Радев, който е на официално посещение в Република Азербайджан по покана на президента Илхам Алиев.

    На церемония в резиденцията „Загулба“ Румен Радев и Илхам Алиев подписаха Съвместна декларация за укрепване на стратегическото партньорство между България и Азербайджан. Документът по думите на българския държавен глава е израз на значимия потенциал и на взаимното желание отличните двустранни отношения да продължат да се развиват все така активно за просперитета на двете приятелски държави и народи.

    В присъствието на двамата президенти бяха подписани също така Меморандум за разбирателство между държавната петролна компания на Азербайджан SOCAR и „Асарел инвестмънт“ ЕАД, договор за съвместно опериране между „България Еър“ и Азербайджанската национална авиокомпания по линията София-Баку-София, като възобновените директни полети ще започнат да се изпълняват през следващите месеци, Меморандум за разбирателство между Министерството на иновациите и растежа на България и Министерство на цифровото развитие и транспорта на Азербайджан за сътрудничество в областта на технологичните иновации и научноизследователската и развойна дейност, които поставят основата на съвместни проекти и инициативи на правителствено и бизнес ниво.

    „Азербайджан се превърна в ключов партньор на България в областта на енергетиката и има съществен принос за диверсификацията на доставките на природен газ за българската икономика“, подчерта Румен Радев. Държавният глава припомни, че през есента на 2022 г. в присъствието на президента Алиев в София беше открита междусистемната газова връзка Гърция-България (IGB), която осъществи връзката с Южния газов коридор и на практика промени енергийната карта на региона. Радев отбеляза и подписания през април 2023 г. в София меморандум за сътрудничество между операторите на газопреносните системи на България, Румъния, Унгария, Словакия и държавната петролна компания на Азербайджан SOCAR за пренос на допълнителни количества азерски газ към Европа, базиран на българската инициатива „Solidarity Ring”.

    Като индикатор за дългосрочните перспективи на сътрудничеството между България и Азербайджан в енергетиката Радев определи съвместното откриване с колегата си Алиев на офиса на SOCAR в София. Стратегическото партньорство на най-високо ниво доведе до развитие и задълбочаване на контактите на правителствено равнище, между компаниите и общините от двете страни, изтъкна още държавният глава и открои значението на стимулирането на търговско-икономическото партньорство и развитието на свързаността във всичките й измерения – енергийна, транспортна и дигитална, обменът в областта на високите технологии, партньорството в иновациите, зелените политики и технологии, опазването на околната среда, туризма, образованието, науката и културата.

    Румен Радев подчерта значимостта и на подписаните днес споразумения между български и азерски компании, които допринасят за амбицията на Азербайджан да се утвърждава като водеща страна в региона по отношение на опазването на околната среда чрез използването на съвременни технологии, включително и чрез използването на безпилотни карго-дронове.

    Президентът Алиев покани българския държавен глава да участва в срещата на върха на ООН за борба с климатичните изменения COP 29, домакин на която ще бъде Азербайджан.

    Богатото културно и историческо наследство на България и Азербайджан е солидна основа за последващото засилване на двустранния културен обмен, подчертаха още на срещата си двамата президенти. Във връзка с това Румен Радев отбеляза значението на възникналата при последното посещение на президента Алиев в България инициатива за сътрудничество между историческите столици на двете държави Велико Търново и Шуша в областта на културно-историческото наследство. Румен Радев изрази признателността си за личния принос на президента Илхам Алиев за стартиране на проектите, с които културното наследство на Велико Търново не само да бъде съхранено, но и за неговото популяризиране и за улесняване на достъпа до него.

    Президентът на Азербайджан Илхам Алиев подчерта активният политически диалог между България и Азербайджан на най-високо ниво, който, по думите му, допринася съществено за разширяването на двустранните отношенията във всички сфери от взаимен интерес и за постигането на нови успехи. Търговският стокообмен между двете страни и обемът на доставките на природен газ от Азербайджан за България се увеличават ежегодно, посочи Илхам Алиев. Той подчерта важната роля на българската страна за доставките на азерски газ на европейския пазар и укрепването на сигурността на енергийния сектор в Европа. През територията на България се осъществява транзитът на азерски газ за съседните държави, а броят на страните, които се възползват от тази възможност, се увеличава“, изтъкна президентът на Азербайджан. Илхам Алиев открои и интереса на Азербайджан за задълбочаване на партньорството с България за осъществяване на проекта за т.нар. зелен кабел за пренос на зелена електроенергия към Европа.

    Румен Радев беше посрещнат от държавния глава на Азербайджан с официална церемония, двамата президенти разговаряха „на четири очи“ и ръководиха пленарните разговори между делегациите на двете държави. Във водената от българския президент делегация участват служебният министър на енергетиката, председателят на Групата за приятелство България-Азербайджан в Народното събрание и представители на бизнеса, които също подписаха редица двустранни споразумения със свои партньори в рамките на съвместна бизнес среща. В рамките на визитата си в Азербайджан президентът Румен Радев проведе среща и с председателя на парламента на Република Азербайджан проф. Сахиба Гафарова.

    В рамките на визитата беше подчертано, че Азербайджан може да доставя допълнителни количества природен газ за нашата страна и за региона. Това стана ясно от разговора между министъра на енергетиката Владимир Малинов и представители на СОКАР. 

    „Азербайджан е ключов партньор на България за изпълнение на един от основните приоритети на страната в областта на енергетиката – диверсификацията на енергийните източници“, изтъкна Малинов. По неговите думи, доставките от Баку имат съществен принос за гарантиране сигурността и конкуренцията на пазара на природен газ. „Благодарение на отлично развитата газопреносна инфраструктура в страната, която продължаваме да разширяваме, можем да приемем допълнителни доставки, които ще повишат енергийната сигурност не само в България, а и в целия регион на Югоизточна Европа“, изтъкна Малинов.

    Предстоящия конкурс за търсене и проучване на нефт и природен газ в Блок 1-26 „Хан Тервел“ в Черно море бе сред основните теми на разговора на министър Малинов с министъра на икономиката на Азербайджан Микаил Джаббаров. Владимир Малинов информира своя колега за намерението на правителството да открие нова конкурсна процедура в отговор на предизвикателствата, свързани с енергийната сигурност. „Разширяването на проучвателните дейности в Черно море ще има сериозен принос за гарантиране на енергийната ни независимост“, изтъкна Малинов.

    Джаббаров информира, че наскоро Азербайджан е започнал търговски добив на природен газ от находище Абшерон в Каспийско море и страната има интерес да продължи проучванията в бъдещи подобни проекти.

    Малинов обсъди със своя азербайджански колега Парвиз Шахбазов развитието на проекта за изграждане на подводен електрически кабел в Черно море като част от енергийните споразумения между ЕС и Азербайджан. Проектът се основава на стремежа за укрепване на националната и регионалната енергийна сигурност и свързаност в Черноморския басейн, диверсификация на източниците на доставка, използване на потенциала за производство на енергия от възобновяеми източници в Каспийския регион и увеличаване на дела на енергията от възобновяеми източници в националния енергиен микс. По думите на Малинов подобна инициатива предоставя отлична възможност на България и на Югоизточна Европа да се възползват от разширените капацитети за търговия, които допринасят за укрепване на енергийната сигурност, развитие на сектора на възобновяемата енергия и увеличаване на транзитните възможности.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    17 май 2024, 14:22
    БНБ: Чуждите инвестиции у нас със спад от 81% за година
    Най-големите вложения в страната за януари-март 2024 са от Австрия, Италия и Гърция
    17 май 2024, 11:28
    „Струма“ стана първата магистрала у нас с хеликоптерна площадка
    Хеликоптерът ще стига за 30 минути от София до тунел „Железница“
    17 май 2024, 10:37
    ЕК започна ново разследване срещу Meta
    Процедурата е заради пристрастяващите ефекти на социалните медии върху децата
    17 май 2024, 09:19
    "Булгаргаз" ще съди "Газпром" за 400 млн. евро
    Искът е заради спрените руски газови доставки
    17 май 2024, 08:53
    Проекти за близо 3 млрд. лева са реализирани у нас с парите от ЕС за транспорт за 6 години
    Със средствата са изградени 12 нови метро станции, 70 км нови пътища, 28 км рехабилитирани жп линии и 5 реновирани жп гари