понеделник, 14 октомври 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    12423 прочитания

    Човек учи цял живот! А българите?

    Едва 7% от българите се интересуват от допълнително образование и обучение, показва изследване на НСИ
    26 септември 2012, 14:50 a+ a- a

    Който учи, ще сполучи! Това гласи известна поговорка. Ученето обаче не се ограничава само до училището и университета. Придобиването на нови знания и умения ни прави по-конкурентни и по-гъвкави на пазара на труда. Това е от полза и за постигането на устойчив икономически растеж.

    Как обаче учат българите? Това разкрива проучване на Националния статистически институт (НСИ), което се прави за втори път след пилотното изследване през 2007.

    От данните на НСИ става ясно, че едва 7.4% от българите в активна трудова възраст 25-64 години са потърсили информация относно възможностите за образование и обучение през последната година.

    Жените са били по-активни от мъжете в търсенето на такава информация, разкрива проучването. От повишаване на знанията и уменията се интересува и всеки седми българин от най-младата възрастова група (25 - 34 години). Заинтересован да продължи обучението си е и всеки шести висшист у нас.

    Резултатите от изследването обаче сочат съществено намаляване на интереса към допълнително обучение и образование в сравнение с 2007 – от 36.4% преди пет години на 26% през 2011. Причините за това са свързани с икономическа криза и спада на заетостта в България.

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Ученето през целия живот има три основни форми - формално образование и обучение, неформално обучение и самостоятелно обучение.

    Данните на НСИ сочат, че по-възрастните българи попадат на ученическата или на студентската скамейка много по-рядко в системата на формалното образование и обучение.

    Всеки четвърти българин е участвал в поне едно неформално обучение през последните 12 месеца, става ясно от изследването. За по-голямата част от хората неформалното обучение е свързано с работата и придобиването на възможности за професионално развитие. Над една трета от заетите (37.3%) са участвали в поне една форма на неформално обучение.

    Самостоятелно през последната година у нас са се обучавали 12% от българите, сочат данните на НСИ. Колкото „по-образовано” е едно лице, толкова по-голяма е вероятността да се самообучава, разкрива изследването. Една четвърт от висшистите (24.7%) са участвали в някакъв вид самостоятелно обучение, докато делът на тези с основно или по-ниско образование е една 4%. Най-популярната форма за самообучение е чрез използването на компютър (интернет).

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 3 часа
    Операторите на ваучери: 96% от потребителите са доволни от дигитализацията на ваучерите
    Броят на търговците, използващи ваучери за храна, се е увеличил от 1000 до 4 хил. месечно след дигитализацията
    преди 4 часа
    Заради рецесията в Германия и кризата у нас: ОББ понижи прогнозата си за ръста на икономиката ни
    До 3-6 месеца е възможно България да покрие инфлационния критерий за Еврозоната, прогнозират от банката
    преди 6 часа
    SpaceX улови ускорителя на Starship с гигантски механични ръце
    Успешният тестов полет приближава човечеството стъпка по-близо до цяла ракета за многократна употреба
    преди 7 часа
    Летище Пловдив с нови чартърни полети и редовни линии
    Полетите ще улеснят достъпа на туристи от Румъния и Чехия до ски курортите Пампорово и Чепеларе