петък, 17 май 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    807 прочитания

    В 79% от големите компании в България съществуват предубеждения в данните в изкуствения интелект

    Повечето компании осъзнават нуждата да адресират проблема, но срещат трудности в ефективното справяне с него, показва проучване на Progress
    19 април 2023, 10:35 a+ a- a

    Снимка: ЕП

    Progress, доставчик на софтуер за разработка на приложения и ИТ инфраструктура, обяви резултатите от глобалното си проучване „Предубежденията в данните: Скритият риск на изкуствения интелект“. В проучването, проведено от британската специализирана агенция Insight Avenue, участват над 640 бизнес и ИТ лидери от компании с над 500 служители от целия свят, включително и от България. То цели да измери цялостното разбиране за наличието на предубеждения в данните, как те влияят на бизнеса и как компаниите адресират този проблем.

    Предубежденията често идват от културните и лични преживявания на хората. Когато данните се събират и използват за обучение на модели за машинно самообучение, тези модели наследяват предубежденията на хората, които ги създават. Това води до неочаквани и ощетяващи резултати. Въпреки потенциалните проблеми от финансов, етичен и правен характер, до които това може да доведе, липсва разбиране за необходимите обучения, процеси и технологии, с които успешно да се адресира проблемът.

    Проучването на Progress показва, че 95% от ИТ и бизнес лидерите в България смятат, че ще разчитат повече на изкуствен интелект в процесите на компаниите си за вземане на решения в следващите няколко години, но само 13% имат установени процеси и политики за справяне с наличието на предубеждения в данните. Сред ключовите причини за това са липсата на разбиране на възможните предубеждения в данните (39%) и на добри практики за установяването на подобни нередности (37%).

    Резултатите от проучването в България сочат още, че:
    • 82% от бизнес и ИТ лидерите смятат, че предубежденията в данните ще се превърнат в по-сериозен проблем с все по-широкото ползване на изкуствен интелект и машинно обучение;
    • 79% посочват, че към момента в компаниите им съществуват предубеждения в данните;
    • 76% смятат, че трябва да работят повече в посока справяне с този проблем;
    • 95% считат, че въвеждането на процеси за елиминиране на предубежденията в данните ще повиши доверието в използването на изкуствен интелект в компаниите им;
    • 84% твърдят, че разбирането и адресирането на предубежденията в данните е обществен дълг на компаниите, въпреки това само 58% споделят, че лидерите на техните организации са активно ангажирани с решаването на проблема.

    „Загуба на клиентско доверие, регулаторни проблеми и рискове за сигурността на бизнеса са само част от последствията на наличието на предубеденост в данните и алгоритмите“, каза Симеон Стойчев, вицепрезидент „ИТ инфраструктура и операции“ в Progress. „Предотвратяването на предубежденията в данните на ранен етап включва комбинация от технологии, обучения и процеси, а отговорността се носи от всички, които ги използват. Само така можем да сме сигурни, че изкуственият интелект ще работи в полза на хората и бизнеса.“ 

    Глобалното проучване „Предубежденията в данните: Скритият риск на изкуствения интелект“ е базирано на отговорите на бизнес и ИТ лидери от Европа, Азия, Южна Америка и САЩ, които боравят с данни и вече използват или планират да внедрят изкуствен интелект или машинно обучение в процесите си за вземане на решения.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 16 часа
    Siemens продава компанията си Innomotics на KPS Capital Partners
    Сделката е за 3,5 милиарда евро
    преди 17 часа
    Инвестират 42 млн. лв. за изграждане на зарядни станции в страната
    С други 49,6 млн. лв. ще бъде подпомогната зарядната инфраструктура в пристанищата
    преди 17 часа
    ЕС засилва регулациите за Airbnb и конкурентите й
    Онлайн платформите ще трябва да предоставят на властите данни за броя на нощувките и броя на гостите веднъж месечно
    преди 17 часа
    514 български фирми кандидатстваха за разработване на иновации
    Общият размер на безвъзмездното финансиране е 127 млн. лв.
    преди 20 часа
    Google отпуска 1 млн. долара за докторантски стипендии в INSAIT
    Младите учени ще могат да работят в България с научни ръководители от INSAIT и Google Research по най-горещите теми в AI в момента