Съвременните технологии могат да бъдат използвани за автоматизирането на 5% от професиите и на 45% от индивидуалните дейности. Това показва нов доклад на консултантската компания McKinsey.
В него се посочва, че автоматизацията може да унищожи много малко професии напълно през следващото десетилетие. Но тя ще засегне дейности от почти всички професии в по-голяма или по-малка степен в зависимост от типа работа.
Консултантската компания е анализирала над 2000 дейности в над 800 професии, като е използвала данни от федералното бюро по трудова статистика на САЩ, за да определи за кои дейности има най-голям риск от автоматизиране.
Според доклада най-податливи на автоматизация са дейности в производството, хранителната промишленост и търговията на дребно. Най-малък риск има за дейности в секторите здравеопазване и образование.
Рутинни задачи като опаковане на различни вещи или работа на монтажни линии са сред най-рисковите за автоматизиране дейности. Подобни задачи отнемат поне една пета от работното време на американците, сочат данните.
Според доклада 59% от всички производствени дейности могат да бъдат автоматизирани. За оксиженистите, фрезистите и хората, работещи с поялници рискът се повишава до 90%.
Най-голям риск (73%) за автоматизиране според данните на McKinsey има за дейностите в хранително-вкусовата промишленост.
По-трудни за автоматизиране са задачите на мениджмънта, включващи управление и развитие на хора, вземане на решения, планиране и креативна работа.
Здравните работници също могат да са спокойни засега. Голяма част от работата им изисква директен контакт с пациенти и значителен опит. Според данните едва 13% от работата на зъболекарите би могла да бъде автоматизирана.
Вижте как автоматизацията може да трансформира работата:
България вече е сред държавите в ЕС с най-облекчени правила за задължителен финансов одит – Пламен Донев, член на УС на Института на дипломираните експерт-счетоводители в България