петък, 10 януари 2025   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    7652 прочитания

    Мнозинството немски инвеститори са недоволни от правната сигурност у нас

    Немските фирми са неудовлетворени и от качеството на образованието у нас
    23 април 2015, 15:52 a+ a- a

    Мнозинството от немските компании в България отново биха инвестирали у нас. Това сочи традиционното проучване на бизнес средата, проведено от Германо-Българската индустриално-търговка камара (ГБИТК) през 2015 сред 107 нейни фирми членове. Анкетата се провежда паралелно в още 16 страни от Централна и Източна Европа (ЦИЕ).

    88% от анкетираните фирми отговарят положително на въпроса дали биха инвестирали отново у нас. Над половината (56%) оценяват икономическата обстановка като задоволителна.

    Данните на БНБ за 2014 показват срив в нивото на германските преки инвестиции в България: минус 275.6 млн. евро. След уреждането на казуса „Кльостерс-Цемеко” България се надява да подобри инвестиционните си отношения с Германия, след като Берлин отново дава държавни инвестиционни гаранции на свои фирми, решили да инвестират в у нас.

    По данни на Федералното министерство на икономиката и енергетиката търговският обмен между България и Германия за 2014 достигна нов рекорд: 5.9 млрд. евро. 

    Предимствата на България като дестинация за бизнес продължават да бъдат атрактивната данъчна тежест, ниската цена на работната ръка и членството в Европейския съюз. Факторите обаче, които от години възпрепятстват дейността на компаниите, са значително повече от положителните страни на икономическия ландшафт: неефективното публично управление, слабата правна система, непрозрачността на обществените поръчки, липсващите реформи в сферата на образованието, корупцията и престъпността. Сравнявайки конкретно тези резултати с отговорите от миналогодишната анкета, не се наблюдава промяна.

    България отново се нарежда на последните места сред 16-те страни от Централна и Източна Европа по политическа и социална стабилност (на 14-то място, преди Косово и Босна и Херцеговина), правна сигурност (на последно място, след Босна и Херцеговина), борба с корупцията и престъпността (на 14-то място, преди Косово и Босна и Херцеговина), публична администрация (на 12-та позиция) и прозрачност на обществените поръчки (на 14-та позиция). По развитие на инфраструктурата страната ни се нарежда на 12-то място сред 16-те държави от ЦИЕ.

    На последните позиции сме и по качество на професионалното и академичното образование. По наличност на специализирана работна ръка България е на предпоследно място.

    Чрез изграждането на клъстер „Дуално професионално обучение” ГБИТК се надява да подкрепи фирмите при набавянето на квалифицирани специалисти за своята дейност.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 22 минути
    Българска ученичка представи свой проект по време на Нобеловите награди
    Александра Петкова, възпитаник на НПМГ „Акад. Любомир Чакалов“, бе една от 20 младежи от цял свят с признати научни разработки
    преди 1 час
    2024: Най-топлата година
    Затоплянето е надхвърлило международно договорените 1,5 градуса по Целзий
    преди 2 часа
    МвНР: Очакваме до края на 2025 да изпълним критерия за отпадане на визите за САЩ
    Напредъкът на България за включване в Програмата на САЩ за безвизови пътувания е значителен, заявява пред НС външният министър
    преди 3 часа
    Кастело Прикаст: Внедряването на AI е бъдещето на строителството
    Чрез изкуствения интелект значително се намаляват сроковете за изпълнение на отделните проекти, твърдят от компанията
    преди 3 часа
    Google и Microsoft дариха по $1 млн. на Тръмп
    Средствата са предназначени за кампанията по стъпване в длъжност на следващия американски президент