Колко са столетниците в България, как живеят и кои са генетичните фактори, отговорни за поддържането на дълъг и здравословен живот? Отговорите на тези въпроси даде генетикът Любомир Балабански по време на тазгодишния Форум Дълголетие, който се състоя на 29 октомври в София. Балабански и екипът му изследват обстойно гените на българските дълголетници като част от проекта „Геномът на българския столетник“.
Колко са столетниците в България и защо учените изследват техния геном?
Колко са столетниците в България?
Общо 254 столетници живеят в България по данни на НСИ от декември 2016. Противно на очакванията, че те са много, както е било в миналото, днес България е на едно от последните места в ЕС по брой столетници на глава от населението, отбеляза Балабански. Най-много столетници живеят в София, поради факта, че там е една четвърт от населението на България. Друга любопитен факт, на който обърна внимание Балабански, е, че, Родопите към момента няма много столетници. Дори това е един от районите с най-малко столетници в страната.
Защо учените проучват генома на столетниците?
Столетниците са обект на научни изследвания, тъй като се счита, че техният геном е златният стандарт в генетиката, обясни Балабански. От научна гледна точка се очаква геномът им да е лишен от патологични мутации. Т.е. да не носят мутации, които предразполагат към определени заболявания, особено хронични и живото застрашаващи. Генетиците очакват да намерят в генома им и много защитни алели, които предпазват столетниците от определени фактори на околната среда. Целта на учените е да разберат как тези хора живеят до 100 години от генетична гледна точка и какво е специфичното във физиологията и в метаболизма им, така че да живеят с една трета повече от средностатистическото за България.
Какво показват данните за българските столетници?
През последната половин година екипът на Балабански обикаля страната, за да се срещне отблизо с български столетници. Те попълват въпросник, който разкрива повече за техния начин на живот, хранене и медицинска история. Какво показва частичният статистически анализ на въпросите вижте във видеото:
На какво се дължи дълголетието на българските столетници?
България вече е сред държавите в ЕС с най-облекчени правила за задължителен финансов одит – Пламен Донев, член на УС на Института на дипломираните експерт-счетоводители в България