Снимка: ЕК
САЩ започнаха третата си акция за 3 години срещу китайската полупроводникова индустрия, ограничавайки износа за 140 компании, включително производителя на оборудване за чипове Naura Technology Group, съобщи „Ройтерс“.
Целта да се спрат амбициите на Пекин за производство на чипове влияе и върху китайските производители на инструменти за чипове Piotech и SiCarrier Technology с нови експортни ограничения като част от пакета, който е насочен и към доставки на усъвършенствани чипове с памет и повече инструменти за производство на чипове в Китай.
Този ход е едно от последните широкомащабни усилия на администрацията на Байдън да възпрепятства способността на Китай да има достъп и да произвежда чипове, които могат да помогнат за развитието на изкуствения интелект за военни приложения или по друг начин да застрашат националната сигурност на САЩ.
Това идва само седмици преди полагането на клетва от бившия президент републиканец Доналд Тръмп, който се очаква да запази много от строгите мерки на Байдън спрямо Китай.
Пакетът включва ограничаване на доставките за Китай на чипове с памет с висока честотна лента (HBM), критични за приложения от висок клас като обучение на AI; нови ограничения на 24 допълнителни инструмента за производство на чипове и три софтуерни инструмента; и нови ограничения за износ на оборудване за производство на чипове, произведено в страни като Сингапур и Малайзия.
Министърът на търговията Джина Раймондо каза, че действието има за цел да попречи на „Китай да развие вътрешната си система за производство на полупроводници, която ще използва, за да подкрепи своята военна модернизация“.
Контролът върху инструментите вероятно ще навреди на Lam Research, KLA и Applied Materials, както и на компании извън САЩ като холандския производител на оборудване ASM International.
Сред китайските компании, изправени пред нови ограничения, са близо две дузини компании за чипове, две инвестиционни компании и над 100 производители на инструменти за производство на чипове.
Компаниите включват Swaysure Technology Co, SiEn Qingdao и Shenzhen Pensun Technology Co, работещи с китайската Huawei Technologies, лидерът в телекомуникационното оборудване, който някога беше затруднен от санкциите на САЩ, а сега е в центъра на модерното производство и развитие на чипове в Китай.
Те ще бъдат добавени към списъка с юридически лица, който забранява на доставчиците от САЩ да им доставят без първо да получат специален лиценз.
Попитан за ограниченията на САЩ, говорителят на китайското външно министерство Лин Джиан каза, че подобно поведение подкопава международния икономически търговски ред и прекъсва глобалните вериги за доставки. Китай ще предприеме мерки за защита на правата и интересите на своите фирми, добави той на редовен брифинг за пресата.