петък, 06 декември 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1040 прочитания

    Канада с мерки за ограничаване на емисиите от добив на нефт и газ

    Новите правила трябва да влязат в сила през 2030 г.
    07 ноември 2024, 15:49 a+ a- a

    Снимка: iStock

    Канада обяви регулации за ограничаване на въглеродните емисии от нейната петролна и газова промишленост и за намаляване на изпускането на парникови газове, стъпка срещу която от енергийната индустрия се бори ожесточено и срещнала хладна подкрепа от някои еколози, които казват, че правилата не са достатъчно строги.

    Канадски власти заявиха, че страната ще намали емисиите от своя енергиен сектор с 35% спрямо нивата от 2019 г. до 2030 г. Регламентите, които включват финансови стимули и кредити, допълват съобщението на правителството от миналия декември, че възнамерява да ограничи емисиите.

    „Молим петролния и газовия сектор да инвестира своите рекордни печалби в проекти за намаляване на замърсяването“, каза на пресконференция Стивън Гилбо, министър на околната среда на Канада. „Всеки сектор трябва да изпълни своята роля. Петролните и газовите компании не са изключение.

    Съединените щати са най-големият вносител на канадски изкопаеми горива, като повечето идват от нефтени пясъци в Алберта, които изискват големи количества енергия за производство.

    Петролната и газовата индустрия на Канада е най-големият източник на въглеродни емисии в страната, представляващ около една трета от общото количество.

    Въпреки че някои операции с нефтени пясъци са намалили количеството емитиран въглерод за всеки произведен барел, общото производство се е увеличило, повишавайки емисиите от нефтени пясъци със 142% през последните 19 години.

    Канадското правителство наложи данъци върху въглерода, което помогна за намаляване на емисиите в много сектори на икономиката от 1990 г. до 2022 г. Все пак общите парникови емисии на Канада се увеличават с 16,5% през този период, до голяма степен защото петролната и газовата индустрия повишиха производствените си нива.

    Изменението на климата е ключов въпрос за правителството на премиера Джъстин Трюдо, но таванът на емисиите и неговите разпоредби подчертават политически трудното балансиране, пред което е изправен той, отбелязва The New York Times.

    Докато много екологични групи и учени по климата казват, че изкопаемите горива трябва да бъдат премахнати в полза на зелената енергия, Трюдо отдавна настоява, че Канада се нуждае от силна петролна индустрия, за да финансира прехода от изкопаеми горива.

    Този ангажимент подтикна правителството да закупи петролопровод от неговия американски собственик и да плати за неговото разширяване. Правителството казва, че ограничението, което ще влезе в сила през 2030 г., не е опит за ограничаване на производството на петрол и газ, а само за намаляване на въглеродните емисии.

    Алберта, която разчита на приходи от енергия за бюджета си, стартира рекламна кампания, противопоставяща се на ограничението, което според нея ще попречи на индустрията и ще съкрати работни места.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 8 часа
    Apple планира $1 млрд. инвестиция в Индонезия
    Ще бъде изграден завод, който да произвежда компоненти за смартфони и други продукти
    преди 8 часа
    От 11-ия опит: Избраха Наталия Киселова за председател на Парламента
    Тя е експерт по конституционно право и преподавател в Софийския университет
    преди 8 часа
    СУ и “Аурубис България” със споразумение за партньорство
    Net-Zero Lab към университета ще си партнира с най-големия германски инвеститор в страната
    преди 8 часа
    преди 9 часа
    BgGPT, разработен от INSAIT, влиза в общините
    Първата община, която ще го имлементира е Бургас
    преди 10 часа
    Макрон заяви, че няма да се оттегли
    Избраното от него правителство претърпя вот на недоверие