Трябва да има български астронавт, подчерта Бил Нелсън в София
Директорът на НАСА е обсъдил с президента Румен Радев изпращането на български астронавт до Луната. Това обяви самият Бил Нелсън по време на пресконференция в София.
"Предложих на президента да обсъдим изпращането на български астронавт до Луната. Много страни са получили тази възможност и подкрепям това", подчерта Нелсън. Той е на посещение у нас, след като миналата година България подписа Споразуменията „Артемида“ (Artemis Accords) за сътрудничество в космическите изследвания.
У нас Нелсън посети и Endurosat. "С президента обсъдихме участието на бизнеса. Ще видим възможностите на една от компаниите ви, която произвежда микросателити. Трябва да знаете, че космическият бизнес е начина, по който може да се постигне растеж в икономиката. България има невероятно бъдеще да разрасне икономиката си чрез космическия бизнес".
Администраторът на НАСА коментира и възмжоността да се открият условия за живот във Вселената. "Смятам ли, че има извънземен живот? Да, мисля, че има. При толкова голям космос, който дори не може да си предствим. Възможно ли е да има друга планета с условия като на Земята? Разбира се, че е. Именно затова копаем на Марс с марсохода "Пърсивириънс".
„Няма да се върнем на Луната, само за да се върнем там. Направихме го преди 50 години. Сега ще се научим как да живеем в тази враждебна среда, как да съществуваме, как да измисляме нови технологии, за да стигнем до Марс. Границата не е Луната. Границата е Марс и отвъд.", поясни той.
По думите му полет до Луната би бил 3 или 4 дни с конвенционално задвижване, до Марс - 8 месеца. "Но трябва да останеш там дълго време, може би 2 години, докато планетите се подредят така че да можеш да се върнеш отново след 6 до 8 месеца".
Нелсън отбеляза, че първият полет до Луната ще бъде тестови без екипаж. На следващ етап екипаж от 3-ма американци и 1 канадец ще се отправи към спътника на Земята. Те ще направят обиколка на Луната без да кацат там.
Нелсън потвърди и плана на НАСА да изпрати първата жена на Луната.
Но преди мисията до Луната шефът на космическата агенция коментира евакуацията на двамата астронавти, блокирани в околоземна орбита. Очаква се те да се върнат на Земята през февруари догодина. "Когато става въпрос за човешки животи, ние загубихме 17 астронавти. Така че няма да поемаме непремерен риск, докато не разберем, защо оборудването не работи коректно. Това беше лично мое решение - да върнем капсулата празна. Сигурен съм и съм убеден, че Boeing ще оправят проблема и ще могат да участват в ротационни полети през 6 месеца до Международната космическа станция."
Бил Нелсън изнесе и лекция пред студенти в Софийския университет.