вторник, 21 януари 2025   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    809 прочитания

    САЩ отпуснаха $176 млн. на Moderna

    За да разработи ваксина срещу птичи грип
    18 октомври 2024, 11:32 a+ a- a

    Снимка: iStock

    Правителството на САЩ отпусна $176 млн. на Moderna за напредък в разработването на нейната ваксина срещу птичи грип, съобщиха от компанията, тъй като нарастват опасенията за огнище на вируса H5N1 в различни щати при млечни крави и инфекции на трима работници в мандри от март насам.

    Средствата от Агенцията за напреднали биомедицински изследвания и развитие на САЩ ще бъдат използвани за завършване на късния етап на разработване и тестване на предпандемична иРНК-базирана ваксина срещу H5N1 инфлуенца по птиците.

    Американски власти съобщиха, че тестовете в късен етап ще започнат през 2025 г., след резултатите от фаза 1 на изпитването на Moderna, очаквани през следващите седмици. Проучването в късен етап вероятно ще се фокусира върху безопасността и имунния отговор.

    Договорът включва опции за ускоряване на графика за разработка, ако е необходимо, въз основа на увеличаване на случаите при хора и тежестта на случаите или предаването на вируса от човек на човек.

    Твърде рано е да се каже колко дози ще може да произведе Moderna, каза Робърт Джонсън, директор на програмата за медицински противодействия в HHS, цитиран от „Ройтерс“.

    През март американските власти съобщиха за първото огнище на вируса H5N1 при млекодайни говеда, който оттогава е заразил повече от 130 стада в 12 щата.

    Учените са загрижени, че излагането на вируса в птицевъдството и млечните производства може да увеличи риска той да мутира и да придобие способността да се разпространява лесно сред хората, предизвиквайки пандемия.

    Рискът за широката общественост от птичи грип остава нисък и в момента ваксинацията не се препоръчва за никоя част от населението, каза Доун О'Конъл, помощник-секретар по готовността и реакцията в Министерството на здравеопазването и човешките услуги на САЩ, по време на разговор с репортери.

    Въпреки това в правителствените агенции се провеждат „сериозни дискусии“ относно това дали ваксинирането на селскостопански работници би било полезно, каза Нирав Шах, главен заместник-директор на Центровете за контрол и превенция на заболяванията на САЩ, добавяйки, че не са взети окончателни решения.

    Правителството очаква в близко бъдеще да има повече съобщения за ваксини срещу H5N1, каза О'Конъл. В предишен брифинг тя каза, че нейната агенция преговаря и с Pfizer за иРНК ваксина срещу H5N1.

    Както ваксините на Moderna, така и на Pfizer използват информационна РНК, технологията, използвана в техните ваксини срещу COVID-19.

    „Технологията за иРНК ваксина предлага предимства в ефикасността, скоростта на разработка и производство, мащабируемост и надеждност при справяне с епидемии от инфекциозни заболявания, както беше демонстрирано по време на пандемията от COVID-19“, каза главният изпълнителен директор на Moderna Стефан Бансел в изявление.

    Производството на конвенционални противогрипни ваксини с помощта на клетъчна или яйчна технология може да отнеме 4 до 6 месеца.

    Официални лица от САЩ по-рано обявиха, че преместват масова ваксина от CSL Seqirus, която съответства точно на текущия вирус в готови инжекции, които биха могли да осигурят 4,8 милиона дози, ако е необходимо.

    Някои от тези дози може да са налични още този месец, каза О'Конъл. Тези ваксини биха могли потенциално да се използват за имунизация на селскостопански работници и други, изложени на риск от излагане на вируса.

    Лабораторните експерименти от Американската администрация по храните и лекарствата (FDA) продължават да потвърждават, че пастьоризацията инактивира вируса на птичия грип в млечните продукти, каза Дон Пратер, директор на Центъра за безопасност на храните и приложно хранене на агенцията.

    FDA провежда текущи тестове на млечни продукти от магазините за продажба на дребно за следи от птичи грип и предупреди да не се консумира сурово мляко.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 8 часа
    Австрийският бизнес у нас: Заплатите вече не са сред предимствата на България
    Австрия е вторият най-голям инвеститор в България, но нови инвеститори няма, продължават да инвестират присъстващите вече компании
    преди 10 часа
    преди 11 часа
    myPOS придобива френската компания за касов софруер Toporder
    Финтех платформата разширява екипа си със 130 нови служители в България
    преди 15 часа
    Над 18 000 гръцки компании работят в България
    Гръцките инвестиции у нас надхвърлят 3,5 млрд. евро
    преди 1 ден
    Министерството на финансите пласира нов дълг от 300 млн. лева
    Заемът е под формата на 3-годишни държавни ценни книжа