В случай, че ЕС иска този сектор да е конкурентен и привлекателен за инвеститорите
Снимка: ESA
Държавите трябва да си сътрудничат по-тясно и Европейският съюз трябва да предоставя по-бързи решения и по-ясни правила, за да направи космическия сектор на блока конкурентен и удобен за инвеститорите, заявиха ръководителят на италианската космическа агенция и министърът на индустрията на страната.
Двамата разговаряха в кулоарите на срещата на световните космически агенции, която се провежда в Милано тази седмица, тъй като геополитическото съперничество подхранва глобална надпревара в орбитата на Земята и на Луната, а засилената конкуренция от частни компании е доминирана от SpaceX на Илон Мъск, отбелязва „Ройтерс“.
„Винаги има нужда от сътрудничество и сътрудничество между европейските страни в този сектор, за да може (блокът) да бъде играч в средносрочен и дългосрочен план“, каза президентът на ASI Теодоро Валенте пред „Ройтерс“. „Нито една европейска страна не е в състояние сама да понесе финансовата тежест“, каза той, добавяйки, че сътрудничеството трябва да бъде балансирано от „здравословен механизъм на конкуренция“, за да се гарантира ефективност.
Валенте каза, че Европа работи за „създаване на достатъчна критична маса“, но вземането на решения, определянето на приоритети и изпълнението на програмата трябва да се подобрят, за да се справят с нивото на международната конкуренция.
Италианският министър на индустрията Адолфо Урсо повтори коментарите на Валенте и призова за по-ясни правила на европейско ниво. „Регламентът на ЕС трябва да вземе предвид националното законодателство и да създаде по-хармонизирана рамка... Космосът е един от секторите, върху които Европа трябва да се съсредоточи, за да бъде конкурентоспособна в световен мащаб“, каза той, добавяйки, че блокът трябва да инвестира значително, като обърне специално внимание на своята политика за изстрелване.
Европа се завърна в космоса през юли, когато ракетата-носител Ariane 6 извърши серия от изпитания, но нейният капацитет остава ограничен след прекъсването на връзките с Русия след войната в Украйна.
Италианската ракета Vega-C се очаква да се върне в полет през декември след прилагане на корекции от Европейската космическа агенция (ESA) след неуспешно изстрелване.