Снимка: iStock
Инфлацията в Америка продължи да се забавя през септември, достигайки ново 3,5-годишно дъно и навлизайки с темпове, подобни на тези, наблюдавани през 2017 и 2018 г., според данни, публикувани в четвъртък (10 октомври), пише CNN.
Индексът на потребителските цени, който измерва промените в цените на често купуваните стоки и услуги, е 2,4% за 12-те месеца, приключили през септември, забавяйки се от 2,5% през август, според последния доклад на Бюрото по трудова статистика (БТС).
Това е по-малко забавяне, отколкото очакваха икономистите – консенсусните оценки на FactSet бяха за ръст от 2,3% – но инфлацията, измерена чрез ИПЦ, е с най-бавния си темп от февруари 2021 г.
Тез данни показват също колко предизвикателство е да се овладее високата инфлация: Някои повишения на цените остават упорити, докато други категории подчертават как фактори като времето, болестите и войната могат да повишат разходите – макар и вероятно временно.
На месечна база цените се покачват с 0,2%, в съответствие с повишението през август, но по-бързо от прогнозите на икономистите за 0,1%.
Скок в цените на храните – масовият птичи грип доведе до рязко покачване на цената на яйцата – в съчетание с продължаващата, но намаляваща инфлация, свързана с подслон, водят до повишаване на общия ИПЦ през септември, въпреки падащите цени на бензина, каза БТС.
Като изключим разходите за храна и енергия, категории, които обикновено са доста нестабилни, основният индекс на потребителските цени се повишава с 0,3% през септември, довеждайки годишния процент до 3,3, след като се задържа на 3,2% през последните два месеца.
Така че това е смесен пакет от данни, които Федералният резерв трябва да разгледа, докато обмисля дали да намали лихвените си проценти отново в началото на следващия месец, отбелязва още CNN.