сряда, 16 октомври 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    647 прочитания

    Великобритания затвори последната си въглищна електроцентрала

    Страната, която запали искрата на въглищната икономика, приключва с нея 150 години по-късно
    01 октомври 2024, 11:38 a+ a- a

    Снимка: iStock

    Великобритания, нацията, която започна глобално пристрастяване към въглищата преди 150 години, затваря последната си електроцентрала за изгаряне на въглища. Това прави Великобритания първата сред големите индустриализирани икономики в света, която се е отказала от въглищата – още по-символично, защото тя е и първата, която изгаря огромни количества от тях, за да подхранва индустриалната революция, вдъхновявайки останалия свят да последва примера, пише The New York Times.

    В понеделник (30 септември), в средата на Англия, краят на въглищната ера на Великобритания е отбелязан със затварянето на 2000-мегаватовото съоръжение Ratcliffe-on-Soar. Uniper, енергийната компания, която експлоатира централата, каза, че площадката от 750 акра ще бъде превърната в „енергиен център с ниско съдържание на въглеродни емисии“.

    Затварянето идва 142 години след като първата в света електроцентрала, изгаряща въглища, започва да произвежда електричество във виадукта Holborn в Лондон през 1882 г. и на свой ред ускорява издигането на Великобритания като голяма индустриална и имперска сила.

    Въглищата са най-мръсното изкопаемо гориво. Когато се изгори, те произвеждат парникови газове, които нагряват земната атмосфера и увеличават горещите вълни и бурите. Въпреки че дълго време е най-евтиният и изобилен източник на енергия в много страни, включително Великобритания, през последните десетилетия те са заменени от газ, ядрена енергия и наскоро възобновяеми енергийни източници, като вятър и слънце.

    Това е особено вярно за богатите страни, включително Великобритания. Петролът и газът представляват по-голямата част от енергоснабдяването ѝ, въпреки че възобновяемите източници вече са 40% от производството на електроенергия, а правителството има за цел да генерира цялото си електричество от източници, различни от изкопаеми горива до 2030 г.

    По същия начин в САЩ въглищата представляват около 16% от производството на електроенергия, спад от повече от половината през 1990 г. Газът доставя повече от 40% от електроенергията в САЩ. Франция, обратно, получава най-големия дял от електроенергията си от атомни електроцентрали, докато Дания произвежда 80% от енергията си от възобновяеми източници, основно вятър.

    Ерата на въглищата обаче все още гори ярко в Китай и Индия, двете най-гъсто населени страни в света, където търсенето на енергия продължава да расте. Тези две нации консумират огромното мнозинство от въглищата в света и техният глад за въглища изпрати глобалното потребление на въглища до рекордни нива през 2023 г. до 8,5 милиарда метрични тона.

    Международната агенция по енергетика (МАЕ) очаква повратна точка тази година. Потреблението на въглища в Китай може да достигне своя връх през 2024 г. и да спадне през следващите няколко години, прогнозира агенцията, докато страната увеличава вятърната и слънчевата енергия.

    Заводът Ратклиф, в района на Източен Мидландс във Великобритания, работи от 1967 г. Захранван е с въглища от близките мини, докато тези мини не започнаха да затварят през 80-те години на миналия век, което предизвика дълга, тежка стачка на миньорите и обезлюди цели градове и региони, които разчитаха на въглища и въглищни електроцентрали.

    В рязък контраст с тази история, планът за затваряне на Ratcliffe беше приветстван от консорциум от профсъюзи. В него се казва, че някои от 154-те работници на завода са намерили работа другаде, включително в други проекти на Uniper, и че компанията е предложила обучение за работа и „подобрен“ пакет за обезщетение.

    „Осигуряването на справедлив климатичен преход за работниците ще бъде трудна битка, но Ратклиф може да ни даде надежда“, каза Конгресът на профсъюзите в изявление миналата седмица.

    Проблемната точка сега са стоманодобивните заводи, които изгарят въглища. Тези пещи са готови да бъдат заменени от електрически с по-ниски емисии, което застрашава хиляди работни места.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 11 часа
    Digital Media Technology Sp. придобива ApiHawk
    Полска технологична група придобива бизнеса на българската софтуерна компания
    преди 13 часа
    НСИ отчита 1% дефлация през септември
    Годишната инфлация е в размер на 1,2%
    преди 17 часа
    Индонезия поиска Google и Apple да блокират Temu в магазините си за приложения
    Целта – да бъде запазен малкият и среден бизнес в страната от нелоялна конкуренция
    преди 18 часа
    България е готова да подкрепи инвестиции в развитието на дигиталната инфраструктура и свързаността
    Президентът Радев се срещна с представители на американски компании в областта на високите технологии, киберсигурността, дигиталната и комуникационната инфраструктура
    преди 1 ден
    Операторите на ваучери: 96% от потребителите са доволни от дигитализацията на ваучерите
    Броят на търговците, използващи ваучери за храна, се е увеличил от 1000 до 4 хил. месечно след дигитализацията