неделя, 10 ноември 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    667 прочитания

    Китай с мащабни стимули за икономиката

    Страната понижи лихвите и отпусна допълнителна ликвидност в банковата система
    30 септември 2024, 15:56 a+ a- a

    Снимка: iStock

    В петък (27 септември) Китайската централна банка понижи лихвените проценти и инжектира ликвидност в банковата система, след като Пекин предприе последна стимулационна атака, за да върне икономическия растеж към тазгодишната цел от приблизително 5%.
    Очаква се да бъдат обявени повече фискални мерки преди едноседмичните празници в Китай, започващи на 1 октомври, след като среща на висшите лидери на Комунистическата партия показа повишено чувство за спешност относно нарастващите икономически затруднения, отбелязва „Ройтерс“.

    Позовавайки се на свои източници, „Ройтерс“ съобщи, че мегаполисите Шанхай и Шенжен планират да премахнат ключовите ограничения за закупуване на жилища през следващите седмици, присъединявайки се към дълъг списък от по-малки градове, които са го направили, за да облекчат дългогодишната имотна криза. Веднага след сбирката в Политбюро Китай планира да издаде специални държавни облигации на стойност около 2 трилиона юана ($284,43 млрд.) тази година като част от нови фискални стимули, казаха двама източника, запознати с въпроса, пред „Ройтерс“.

    Китайските акции отбелязаха най-добрата си седмица от 2008 г. насам заради очакванията за резултата от мерките за стимулиране.

    Втората по големина икономика в света е изправена пред силен дефлационен натиск поради рязък спад на пазара на имоти и крехко потребителско доверие, които разкриха нейната прекомерна зависимост от износа във все по-напрегната световна търговска среда. Голям набор от икономически данни през последните месеци не отговарят на прогнозите, което поражда опасения сред икономистите, че целта за растеж е изложена на риск и че може да има по-дългосрочно структурно забавяне.

    Китайската народна банка намали сумата пари в брой, която банките трябва да държат като резерви, известна като коефициент на задължителни резерви (RRR), с 50 базисни пункта.
    Това ще освободи 1 трилион юана ($142,5 млрд.) ликвидност в банковата система и е придружено от намаляване на референтния лихвен процент по седемдневните споразумения за обратно изкупуване с 20 базисни точки до 1,50%. Промените влязоха в сила в петък (27 септември).

    Управителят на Китайската народна банка, направи рядък коментар за бъдещите действия на банката, като остави вратата отворена за бъдещи намаления на RRR в рамките на тази година.

    Като се има предвид слабото търсене на кредити от домакинствата и бизнеса, инвеститорите са по-фокусирани върху фискалните мерки, които се очаква да бъдат обявени следващите дни. „Ройтерс“ съобщи, че 1 трилион юана, които трябва да бъдат събрани чрез специални облигации, ще бъдат използвани за увеличаване на субсидиите за програма за подмяна на потребителски стоки и за надграждане на бизнес оборудване. Те ще бъдат използвани и за осигуряване на месечна помощ от около 800 юана, или $114, на дете за всички домакинства с две или повече деца, с изключение на първото дете.

    Китай има за цел да събере още 1 трилион юана чрез отделно специално емитиране на дълг, за да помогне на местните власти да се справят с проблемите си с дълга.
    Bloomberg News съобщи, че Китай обмисля да влее до 1 трилион юана капитал в най-големите си държавни банки. По-голямата част от фискалните стимули на Китай все още отиват в инвестиции, но възвръщаемостта намалява и разходите обремениха местните правителства с дълг в размер на $13 трилиона.

    Очертаващите се фискални мерки ще отбележат преминаване към стимулиране на потреблението, посока, която Пекин заявява повече от десетилетие, че иска да поеме, но постига малък напредък.

    Разходите на домакинствата в Китай са по-малко от 40% от годишното икономическо производство, около 20% под средното за света. Инвестициите, за сравнение, са с 20 пункта по-високи и подхранват повече дълг, отколкото растеж.

    Политбюро също така обеща да стабилизира проблемния пазар на недвижими имоти, като каза, че правителството трябва да разшири белия списък с жилищни проекти, които могат да получат допълнително финансиране и да съживи неизползваната земя.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    08 ноември 2024, 14:48
    Технологичната компания с български корени DIGITALL инвестира над 1 млн. евро в AI
    Фирмата засилва стратегическо партньорство с водещата AI платформа за бизнес трансформация ServiceNow
    08 ноември 2024, 13:15
    Българската предприемаческа организация организира "Hall of Fame"
    Пилотното издание на Залата на славата на BESCO ще се състои на 11 ноември
    08 ноември 2024, 09:22
    Nissan съкращава 9000 души
    Компанията намалява и производството заради слаби продажби в САЩ и Китай
    08 ноември 2024, 08:19
    Износът на Китай с най-бърз темп на увеличение от 2 години насам
    През октомври показателят отбеляза близо 13% ръст
    07 ноември 2024, 16:22
    Банката на Англия отново намали лихвените проценти
    Намаления за в бъдеще ще са постепенни
    07 ноември 2024, 15:49
    Канада с мерки за ограничаване на емисиите от добив на нефт и газ
    Новите правила трябва да влязат в сила през 2030 г.