понеделник, 20 януари 2025   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    618 прочитания

    САЩ обвини Visa в монопол

    Според американските власти финансовият гигант е наложил несправедливи такси на търговците и е възпрепятствал конкуренцията
    25 септември 2024, 09:18 a+ a- a

    Снимка: Visa

    Американското Министерство на правосъдието заведе антитръстов иск срещу Visa, обвинявайки финансовия гигант в несправедливо задушаване на конкуренцията при дебитните карти, последният в поредица от случаи, насочени към възпиране на монополистичното поведение на големите компании, отбелязва The New York Times.

    В продължение на повече от десетилетие, твърди правителството в своята жалба, Visa е сключила де факто ексклузивни споразумения с търговци и банки, насърчавайки ги да насочват по-голямата част от трансакциите си през платежната мрежа на Visa. Според Министерството на правосъдието компанията поддържа монопол в голяма степен, като налага или заплашва да наложи по-високи такси на търговците, които използват и други платежни мрежи за обработка на дебитни трансакции.

    Делото е резултат от мащабно разследване, датиращо от години. Това е част от поредица от усилия, положени от правоприлагащите органи по време на управлението на администрацията на Байдън, насочени към корпоративните посредници, за които се твърди, че ненужно увеличават таксите и властта, упражнявана от компании, обхващащи сектори от технологии до селско стопанство. През 2021 г. президентът Байдън издаде изпълнителна заповед, която превърна агресивното антитръстово прилагане в стълб на неговата икономическа политика.

    Visa е много голям посредник: тя обработва дебитни транзакции в САЩ на стойност $3,8 трилиона през годината до юни, генерирайки над $7 млрд. такси за обработка годишно, каза Министерството на правосъдието. Те представляват повече от 60% от всички подобни трансакции.

    Нарушенията на антитръстовите правила, посочени в жалбата на правителството, обхващат всички дебитни трансакции, използващи физическа карта, както и покупки онлайн или базирани на приложения. Потискането на алтернативни картови мрежи, които свързват банката на притежателя на картата с банката на търговеца, когато е направена покупка, намалява конкуренцията на пазара и „забавя иновациите в екосистемата на дебитните плащания“, твърди Министерството на правосъдието.

    Правителството също така твърди, че Visa е възпряла други компании, като PayPal и Square, да навлязат на пазара на дебитни карти. Според иска Visa е платила на компании за финансови технологии да бъдат партньори, вместо да ги остави да се превърнат в конкуренти, цитирайки вътрешни документи на Visa.

    Притесненията на министерството относно Visa са отдавнашни. През 2020 г. неговото антитръстово звено заведе дело за блокиране на сделката на Visa за $5,3 млрд. за придобиване на фирмата за финансови технологии Plaid с аргумента, че Visa възнамерява да унищожи зараждащ се конкурент. В този иск Министерството на правосъдието заяви, че Visa вече има „решаваща пазарна позиция чрез своя онлайн дебитен монопол и ще разшири незаконно това предимство чрез придобиване на Plaid“. Visa и Plaid се отказаха от сделката 2 месеца по-късно.

    Федералните антитръстови регулатори са разследвали и Mastercard във връзка с обвинения за незаконно потискане на конкурентни мрежи за дебитни плащания. Visa и Mastercard заедно доминират в разплащателната индустрия и се борят с обвиненията, че поддържат дуопол. Миналата година Федералната търговска комисия постигна споразумение с Mastercard, което изисква компанията да споделя информация за клиентски акаунти с конкурентни мрежи и да позволява на търговците да избират между конкурентни мрежи.

    Министерството на правосъдието все още не е решило какво ще изисква от Visa, за да разреши делото, каза високопоставен служител на Министерството на правосъдието, който не е упълномощен да говори публично. 

    След съобщението акциите на Visa паднаха с повече от 5%, най-стръмният им дневен спад тази година.

    Делото идва на фона на по-широк фокус от страна на регулаторите върху финансовата индустрия. Този месец бордът на Федералната корпорация за гарантиране на депозитите гласува в подкрепа на въвеждането на по-строги насоки за оценка на банковите сделки. Същия ден Министерството на правосъдието обяви, че се оттегля от рамката, създадена през 1995 г., която ръководеше начина, по който сделките се оценяват. Този ход най-вероятно ще засили контрола върху банковите сливания.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 4 часа
    Eleven Ventures с инвестиция от 650 хил. евро в чешки стартъп
    Мисията на OUTFINDO е да промени начина, по който пазаруваме онлайн
    преди 7 часа
    Китай отчете 5% икономически ръст за 2024 г.
    Страната изпълни прогнозата, която си беше поставила
    17 януари 2025, 16:34
    17 януари 2025, 16:21
    Ето колко фирми фалираха у нас за година
    Вижте и в кой сектор са най-много те
    17 януари 2025, 15:25
    ОББ: България е много близо до изпълнение на инфлационния критерий за еврозоната
    Банката повиши прогнозата си за цените на жилищата от 12.2% до 15.1% за 2024
    17 януари 2025, 15:18
    TikTok, Shein, Xiaomi – обект на жалба за неспазване на поверителността в ЕС
    В жалбата са посочени и други китайски компании