сряда, 22 януари 2025   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    813 прочитания

    Пазарната оценка на Novo Nordisk е по-голяма от икономиката на Дания

    Пазарната стойност на компанията достигна $570 милиарда
    25 септември 2024, 08:14 a+ a- a

    Снимка: Novo Nordisk

    Премиерът на Дания Мете Фредериксен омаловажи опасенията, че производителят на Ozempic Novo Nordisk, най-голямата корпорация в скандинавската държава, може някой ден да повлече надолу икономиката ѝ по начина, по който някога доминиращата Nokia направи с Финландия през 2000-те години, съобщи Quartz.

    С пазарна стойност от $570 милиарда Novo Nordisk надмина годишния БВП на Дания. Фредериксен обаче каза пред Bloomberg, че не вижда никакъв риск, свързан с размера на Novo Nordisk.

    „Изключително съм горд, че имаме големи, вече глобални компании, идващи от Дания. Не виждам много рискове дори с размера на някои от компаниите, защото имаме много силна икономика и в други сектори“, каза Фредериксен. „Но ние, разбира се, трябва да сме внимателни.“

    Неспирното търсене на лекарствата за диабет и отслабване на Novo Nordisk я направи най-ценната компания в Европа, изпреварвайки луксозния конгломерат LVMH миналата година.

    Датският фармацевтичен гигант помогна за увеличаване на БВП на нацията през 2023 г. и се очаква да го направи отново през 2024 г. Най-голямата банка в скандинавската страна, Danske Bank, прогнозира по-рано тази година, че БВП на Дания ще нарасне с 2,1% през 2024 г., което се дължи главно на Novo Nordisk.

    През 2023 г. БВП на Дания нарасна с 1,8% — и голяма част от неговия тласък се дължи на фармацевтичната индустрия. Без фармацевтичните продукти, според агенцията, БВП на страната вместо това би паднал с 0,1%.

    Водеща в този растеж е Novo Nordisk, като анализаторите очакват продължаващо увеличение на продажбите. Анализаторите на Morgan Stanley очакват, че световният пазар на GLP-1 лекарства като Ozempic ще достигне $105 млрд. до 2030 г.

    През януари компанията отчете, че продажбите ѝ през 2023 г. са скочили с 31% до 232,3 милиарда датски крони ($33,8 млрд.) в сравнение със 177 милиарда датски крони ($25 млрд.) през 2022 г. Също така предвижда продажбите да се увеличат с между 22% и 28% през 2024 г.

    Ситуацията започва да прилича на предишната зависимост на Финландия от Nokia, някога доминиращата телекомуникационна компания. Според оценки на Финландския институт за икономически изследвания, Nokia представлява 25% от растежа на БВП на Финландия между 1998 г. и 2007 г.

    Но когато нарастващата конкуренция от страна на Apple, Google и Samsung на пазара на смартфони доведе до бързия спад на Nokia в началото на 2010 г., Финландия беше изправена пред значителни икономически предизвикателства. Този спад, съчетан с ефектите от Голямата рецесия, доведе до масова загуба на работни места и постави началото на повече от десетилетие на икономически трудности за страната.

    В отговор на опасенията, че Дания може да се сблъска с подобни предизвикателства заради зависимостта си от Novo Nordisk, Фредериксен подчерта икономическото разнообразие на страната. „Хубавото е, че експортното ни портфолио е разпределено в няколко области, които са по-малко чувствителни към бизнес цикъла, отколкото на други места“, каза тя. Дания е дом и на други големи компании като Carlsberg, AP Moller-Maersk, Vestas Wind Systems и Lego.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 9 часа
    Австрийският бизнес у нас: Заплатите вече не са сред предимствата на България
    Австрия е вторият най-голям инвеститор в България, но нови инвеститори няма, продължават да инвестират присъстващите вече компании
    преди 12 часа
    преди 13 часа
    myPOS придобива френската компания за касов софруер Toporder
    Финтех платформата разширява екипа си със 130 нови служители в България
    преди 17 часа
    Над 18 000 гръцки компании работят в България
    Гръцките инвестиции у нас надхвърлят 3,5 млрд. евро
    преди 1 ден
    Министерството на финансите пласира нов дълг от 300 млн. лева
    Заемът е под формата на 3-годишни държавни ценни книжа