сряда, 16 октомври 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1595 прочитания

    Н. Пр. Жоел Мейер: Надяваме се да привлечем още френски инвеститори в България

    Има много примери за успешни френски инвестиции тук, напр. основни части за самолетите Airbus се сглобяват в Пловдив – посланикът на Франция в България пред Economy.bg
    20 септември 2024, 13:42 a+ a- a

    На 17 септември 2024 Френско-българската търговска и индустриална камара (ФБТИК) съвместно с Посолството на Франция в България и Н. Пр. г-н Жоел Мейер, отбеляза 145 години българо-френски дипломатически отношения, поставяйки акцент върху ролята на компаниите за развитието на двустранните отношения.

    Още от самото начало на установяване на дипломатически отношения през 1879 г. Франция играе важна роля в изграждането на модерната българска държава. През този период френски предприемачи създават фабрики и полагат основите на нови икономически сектори. Френският капитал дава силен тласък на развитието на модерната инфраструктура, по-специално на строителството на железопътни линии и пътища и благоустрояването на редица български градове. В края на XIX в. френска компания и френски специалисти построяват първата българска електроцентрала в Панчарево. През 1966 г. се поставя началото на производството на автомобили в България: сглобяване на Bulgarrenault (сътрудничество между Renault и държавната компания Bulet (военна промишленост). През 1969 г. е осъществен първият полет между Париж и София от Air France. В рамките на сътрудничеството между българското правителство и френската „Сосиете дез Аркс“ през 1983 г. е стартиран проект за развитие на курортите за зимни спортове Боровец и Пампорово. Патрик Фавр, основател на ФБТИК и негов настоящ почетен председател, е бил ръководител на строителството на хотел „Рила“ в Боровец. Като част от модерната история големите френски инвестиции в България се разделят на три големи групи в периодите 1990 – 1999 г., 2000 – 2008 г. и 2013 – 2024 г.

    Множество са областите на сътрудничество и търговия между Франция и България днес, а отличните резултати на търговския баланс свидетелстват за големия потенциал, както и за мрежата на ФБТИК, която наброява вече над 300 членове и повече от 10 000 служители.

    Как се развиват френско-българските икономически отношения, да очакваме ли нови френски инвестиции, кои са предизвикателствата пред френския бизнес у нас – тези и други въпроси коментирахме с Н. Пр. Жоел Мейер.

    От декември 2022 Жоел Мейер е посланик на Франция в София. Дипломат от кариерата от 1989, за него това е трети посланически пост.

    Ваше превъзходителство, отбелязваме 145 години дипломатически отношения между Франция и България. Как оценявате развитието на двустранните икономическите връзки с оглед и на кризите у нас и във Вашата страна?
    За нас е важно да развиваме двустранните си икономически отношения, включително в рамките на Европейския съюз. Днес празнуваме 145 години от установяване на дипломатическите отношения между нашите страни. Но знаете, че дори и преди Франция е имала голяма роля в региона. Освободителната война и усилията, които българският народ е положил, за да спечели своята свободата, още тогава са развълнували френския народ. Не е нужно да споменавам и известната реч на Виктор Юго пред френския парламент по отношение на българите. От 19. век досега са се случили много неща. От присъединяването на страната към Европейския съюз ние още повече засилихме нашето партньорство. През 2008 подписахме стратегическо партньорство между нашите страни. Освен това Франция подкрепи България по нейния европейски път. Тогава френският бизнес се заинтересува още повече от България и възможностите за инвестиции в страната, така че да създадат истински индустриални партньорства, които да са ползотворни и за двете страни.

    Кои са най-големите френски инвеститори у нас?
    Можем да дадем много примери за success stories. Например френското предприятие Latécoère, което наема български инженери и служители. В завода в България се произвеждат вратите и предната част на самолетите А320 на Airbus. Мога да дам и много други примери, като Schneider Electric, която ще открие втори завод до Пловдив.

    Какво прави България атрактивна за френските компании?
    Има много причини френските инвеститори да идват в България, но основната е, че тук има много таланти. Има добри университети, които подготвят добре кадрите. Плюс за френския бизнес е, че има и мрежа за обучение на френски език, което позволява на френските предприятия, когато дойдат в страната, да намерят подходящи и компетентни кадри, които говорят френски. В България намираме много хора, които успяват да съчетаят тези два таланта. Освен това географската позиция на страната също привлича френските инвеститори, защото когато произвеждаме в България, можем да изнасяме към Източна и Централна Европа, но и към Близкия изток и Турция. Така че това е едно много стратегическо позициониране на страната.

    Миналата година България посрещна най-голямата френска бизнес делегация. Предвижда ли се подобно посещение скоро?
    Това беше първият път с толкова многобройна делегация. Близо 100 фирми посетиха страната. Те установиха, че в България има условия както да открият заводи, така и да намерят компетентна работна ръка, която да отговаря на нуждите им. Някои дойдоха в България, за да продължат диалога, който вече имаха с български партньори. Надявам се, че част от тези дискусии ще доведат до създаването на предприятия, инвестиции и стабилни партньорства между двете страни. Надяваме се да привлечем нови инвеститори. Разчитаме много на българското правителство, за да промотира страната. Има два сектора, които са много обещаващи.
    Единият е енергетиката, като тук имам предвид ядрената енергетика. На европейско ниво България е много важен партньор за нас, защото французи и българи успяхме да убедим други европейски страни, че ядрената енергетика за граждански цели е много важна, за да можем да изпълним заложените цели за климатичния преход.
    Другият сектор, в който смятам, че можем да постигнем много, е военната промишленост. Европа има нужда да създаде своя собствена отбранителна индустрия. От стратегическа важност е да бъдем автономни, за да можем да отговорим на собствените си нужди за защита. България вече има добре развита отбранителна индустрия, тя произвежда муниции. Това са компетенции, които могат да са от интерес и за френските инвеститори. И тук също можем да завържем партньорства, за да произвеждаме въоръжение. По този начин ще спомогнем за засилване на сигурността на Европа.

    Кои са най-големите предизвикателства пред френския бизнес в България?
    Това не е предизвикателство, което срещаме само в България. Дори и Франция познава този феномен, а именно липсата на работна ръка. Демографията и напускането на младите хора от страната допринасят да има все по-малко налична работна ръка. Да се намерят млади инженери и техници, които работят тук и говорят френски, също може да бъде предизвикателство. Но това е проблем, който не засяга само България. Всички европейски страни трябва да се справят с това предизвикателство на демографията. И вероятно трябва да намерим начини, така че младите хора да останат в страната. И студентите, които учат в чужбина, да се върнат в България, като им предложим работни места, които да отговарят на техните очаквания. Това е една публична политика, която трябва да бъде въведена, разбира се, с подкрепата на Европейския съюз.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 10 часа
    Digital Media Technology Sp. придобива ApiHawk
    Полска технологична група придобива бизнеса на българската софтуерна компания
    преди 12 часа
    НСИ отчита 1% дефлация през септември
    Годишната инфлация е в размер на 1,2%
    преди 16 часа
    Индонезия поиска Google и Apple да блокират Temu в магазините си за приложения
    Целта – да бъде запазен малкият и среден бизнес в страната от нелоялна конкуренция
    преди 17 часа
    България е готова да подкрепи инвестиции в развитието на дигиталната инфраструктура и свързаността
    Президентът Радев се срещна с представители на американски компании в областта на високите технологии, киберсигурността, дигиталната и комуникационната инфраструктура
    преди 1 ден
    Операторите на ваучери: 96% от потребителите са доволни от дигитализацията на ваучерите
    Броят на търговците, използващи ваучери за храна, се е увеличил от 1000 до 4 хил. месечно след дигитализацията